لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

مطالعه ادبیات یونان باستان در زندان نیویورک؛ مجرمان مدرک تحصیلی می‌گیرند


به عقیده رییس زندان تاکونیک، با اجرای این طرح، احتمال ارتکاب دوباره زندانیان به جرم و بازگشت به زندان کاهش می‌یابد.
به عقیده رییس زندان تاکونیک، با اجرای این طرح، احتمال ارتکاب دوباره زندانیان به جرم و بازگشت به زندان کاهش می‌یابد.

نمایشنامه‌ها و اشعار نویسندگان یونان باستان مانند هومر، اوریپید، ویرژیل و اووید، در یکی از زندان‌های ایالت نیویورک آمریکا به عنوان موضوع درسی برای دریافت مدرک از دانشگاه کلمبیا تدریس می‌شود.

این برنامه به همت موسسه خیریه "هادسن لینک" اجرا شده و هدف آن افزایش فرصت‌های شغلی برای مجرمان پس از پایان دوره زندان و نیز کاهش تکرار ارتکاب به جرم در جامعه است.

آیشا الیوت، که در ۲۱ سالگی به جرم ارتکاب قتل به زندان افتاد، تا دو ماه آینده از زندان تاکونیک ایالت نیویورک مرخص می‌شود؛ اما او با مدرک دانشگاهی کارشناسی از دانشگاه مشهور کلمبیا آزاد خواهد شد.

خانم الیوت ۴۴ ساله، امیدوار است که این مدرک راه‌های یافتن شغل مناسب و احتمالا ورود به دوره تحصیلات تکمیلی را برای او هموار کند.

وی می‌گوید "دریافت مدرک از دانشگاه کلمبیا برای من بسیار هیجان انگیزتر از بازگشتن به خانه پس از گذراندن دوران محکومیت ۲۵ ساله ام در زندان است."

رییس زندان تاکونیک برنامه آموزش زندانیان که توسط هادسن لینک و با کمک دانشگاه کلمبیا برگزار می‌شود را امری مناسب در بازگشت این افراد به محیط زندگی خود می‌داند، زیرا به گفته او با مهارتی که کسب کرده‌اند، احتمال بازگشت به جرم و جنایت و در نهایت به زندان افتادن آنها کاهش می‌یابد.

وندی فزرستون در ادامه می‌گوید "این که این زندانیان برای دریافت مدرک دانشگاهی تلاش جدی انجام می‌دهند مهم است، چون می‌توانند پس از پایان دوران محکومیت و زمانی که به جامعه بر می‌گردند و با شرایط قبلی در محله هایشان مواجه می‌شوند، با دانشی که از دریافت مدرک دانشگاهی به دست آورده‌اند، دیگر به کارهای گذشته شان دست نخواهند زد و به زندان باز نخواهند گشت."

لورا سیول کوفسکی، استاد ادبیات انگلیسی دانشگاه کلمبیا، بر این باور است که استفاده از این نوع موضوعات و کتاب‌های درسی که تفکر تحلیلی را آموزش می‌دهند، به این گروه از افراد در بیان خواسته‌هایشان به صورت مسالمت آمیز کمک می‌کند.

وی می گوید "مهارتی که (زندانیان) با مطالعه این کتاب‌ها به دست می‌آورند، به انتخاب‌های بهتر در زندگی آنها پس از پایان دوران محکومیتشان کمک می‌کند؛ زیرا آنها به این درک رسیده‌اند که بخشی از جامعه هستند و می‌توانند با دلیل و منطق حرف خود را بزنند.

اندرو کومو فرماندار دموکرات ایالت نیویورک، برای اجرا و تامین بودجه این برنامه، که قانونگذران ایالتی در ابتدا با آن مخالف بودند، از پول‌های جریمه‌های دادستان عمومی شهر منهتن استفاده کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG