لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

رئیس جمهوری آمریکا فرمان بخشودگی ۶۱ زندانی دیگر فدرال را صادر کرد


باراک اوباما روز چهارشنبه محکومیت ۶۱ زندانی را تخفیف داد. این اقدام بخشی از کوشش جاری او برای کاهش ناراحتی زندانیانی است که در پیکار با مواد مخدر در کشور هدف مجازات های سخت قرار گرفتند.

بیش از یک سوم این زندانیان به حبس ابد محکوم بودند. آقای اوباما ۲۴۸ زندانی فدرال را مشمول بخشودگی قرار داده است، و مقامات کاخ سفید گفتند به اعطای بخشودگی به زندانیانی که معیارهای تعیین شده توسط وزارت دادگستری را در سال گذشته رعایت کردند، ادامه خواهد داد. او قول داده است چگونگی رفتار سیستم قضایی کیفری با متخلفینی که مرتکب خشونت نشده اند را تغییر دهد.

واشنگتن پست در گزارشی می گوید از زمانی که دولت اوباما برنامه بخشودگی را آغاز کرد، هزاران زندانی از آن برخوردار شده اند و ۹۱۱۵ درخواست بخشودگی دیگر از زندانیان هنوز در دست بررسی است.

آقای اوباما در نامه ای در مورد ۶۱ زندانی نوشت : "قدرت اعطای بخشودگی و تخفیف، در باور اساسی دمکراسی ما ریشه دارد که مردم پس از ارتکاب اشتباه در زندگی و محکومیت، حق دارند از شانس دومی برخوردار شوند."

اما طرفداران اصلاح سیستم مجازات گفتند بسیاری از زندانیان دیگری که هنوز سخنی در باره تقاضاهایشان از رئیس جمهوری نشنیده اند، ناخرسندند.

یک مشاور کاخ سفید به واشنگتن پست گفت "علیرغم پیشرفت هایی که به دست آمده، مهم است یادمان نرود که ارفاق و بخشودگی همیشه آخرین ابزاری است که می تواند به افراد مشخصی کمک کند، اما سیستم قضایی را بطور کلی منصف و عادلانه تر نمی سازد. بخشودگی به تنهایی نمی تواند ده ها سال سیاست های محکومیت بیش از حد تنبیهی را اصلاح کند. بنابراین، در حالی که ما به کار برای رسیدگی به تقاضاهای بخشودگی ادامه می دهیم، تنها اصلاحات گسترده تر قضایی است که می تواند عدالت را برای هزاران نفر که به دلیل مجازات های سخت نابجا و منسوخ زندانی هستند، فراهم آورد.»

روز پنجشنبه، کاخ سفید جلسه ای با عنوان زندگی پس از بخشودگی تشکیل می دهد که در آن زندانیان سابق همراه با وکلایشان ، و برخی از طرفداران اصلاح سیستم زندان، حضور خواهند داشت.

زندانیان برای آن که مشمول بخشودگی قرار گیرند از جمله باید دست کم ۱۰ سال از مدت محکومیت را گذارانده باشند، مرتکب بزهکاری عمده ای نشده باشند و ارتباطی با دسته های بزهکار، کارتل ها یا جرائم سازمان یافته نداشته باشند.

XS
SM
MD
LG