لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

هیلاری کلینتون: انتقال صلح آمیز قدرت در آمریکا را گرامی می داریم


هیلاری کلینتون با همراهی خانواده اش سخنرانی نمادین پذیرش شکست در انتخابات را ایراد کرد.
هیلاری کلینتون با همراهی خانواده اش سخنرانی نمادین پذیرش شکست در انتخابات را ایراد کرد.

هیلاری کلینتون، نامزد حزب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ روز چهارشنبه در جمع هواداران خود برای سخنرانی پذیرش شکست حاضر شد.

او گفت پیشتر به دونالد ترامپ پیروزی اش را در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفته و اعلام کرده حاضر است با وی همکاری کند.

هیلاری کلینتون گفت امیدوار است که ترامپ رئیس جمهوری همه باشد. او گفت ما انتقال صلح آمیز قدرت در آمریکا را گرامی می داریم.

خانم کلینتون همچنین از طرفداران خود تشکر کرد.

کلینتون از تیم کین یار انتخاباتی خود، و رهبری باراک اوباما و همسرش، میشل اوباما نیز تشکر کرد.

وی ضمن ابراز تاسف از این که نخستین نامزد زن یک حزب عمده سیاسی آمریکا نتوانست به ریاست جمهوری برسید و تاریخ ساز شود، از زنان آمریکایی و حامیان خود خواست برای تحقق این رویا به تلاش ادامه دهند.

نامزد حزب دموکرات که نتیجه انتخابات روز گذشته را به رقیب جمهوریخواه واگذار کرده است، از این که نتوانست راهی کاخ سفید شود ابزار تاسف کرد و از طرفداران خود خواست نتیجه انتخابات را بپذیرند.

وی که همراه همسرش بیل کلینتون رئیس جمهوری اسبق آمریکا، و همچنین تیم کین یار انتخاباتی خود، در هتلی در نیویورک «نطق پذیرش شکست» را ایراد می‌کرد، گفت دونالد ترامپ باید شانس رهبری کشور را داشته باشد.

خانم کلینتون با اذعان به این که نتیجه انتخابات برای او «دردآور» است، اما فرصت فعالیت انتخاباتی را «بزرگترین افتخار» برای خود دانست و تاکید کرد که دموکراسی آمریکایی به «انتقال مسالمت آمیز قدرت» وابسته است.

این اظهارات نامزد ناکام حزب دموکرات در حالی مطرح می‌شود که پیشتر برخی رسانه ها از اعتراضات خیابانی طرفداران او در برخی شهرهای ایالات متحده پس از اعلام پیروزی دونالد ترامپ خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، صدها نفر در ایالت‌های پنسیلوانیا، کالیفرنیا، اورگان و واشنگتن صبح چهارشنبه در اعتراض به پیروزی نامزد حزب جمهوریخواه به خیابان‌ها ریختند و علیه او شعار دادند.

با این حال بر اساس آخرین گزارش‌ها، این تظاهرات به تنش کشیده نشد و خبری هم از دستگیری معترضان منتشر نشده است.

دونالد ترامپ موفق شد در انتخابات سراسری روز سه شنبه با کسب ۲۷۹ رأی الکترال، هیلاری کلینتون را که ۲۲۸ رأی الکترال کسب کرد، شکست دهد و به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده انتخاب شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG