لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

پمپئو: اگر روسیه مدارک کافی علیه شهروند آمریکا ندارد باید او را فورا آزاد کند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مورد «پل ویلان» شهروند آمریکایی دستگیر شده در روسیه گفت، ایالات متحده درخواست ملاقات مقامات کنسولی با او را داده و وضعیت او را پیگیری می‌کند.

آقای پمپئو روز چهارشنبه ۱۲ دی افزود اگر روسیه مدارک کافی علیه این شهروند آمریکایی ندارد، او باید سریع آزاد شود.

شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی در تماس با برادر پل ویلان تایید کرد که روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه مقامات کنسولی آمریکا با برادرش ملاقات داشته‌اند. جزییات بیشتری در مورد این که چه مواردی در این ملاقات بحث شده، منتشر نشده است.

به گزارش خبرگزای آسوشیتدپرس، روسیه اعلام کرد هفتم دی ماه، یک شهروند آمریکایی را به اتهام «جاسوسی» در روسیه دستگیر کرده است.

«پل ویلان» ۴۸ ساله است و برادر او «دیوید»، به رسانه‌ها گفته برادرش پیشتر هم به روسیه سفر کرده بوده او این بار، برای شرکت در مراسم عروسی یکی از نزدیکان به روسیه سفر کرده بود. پل ویلان یک نظامی بازنشسته است.

وزیر خارجه آمریکا که در برزیل به سر می‌برد، روز چهارشنبه در اولین موضع‌گیری دولتی نسبت به این دستگیری گفت: «ما درخواست لازم را داده‌ایم و امیدوارم در چند ساعت آینده اجازه دسترسی به مشاور به او داده شود و ما اطلاعات بیشتری هم به دست آوریم.»

آقای پمپئو به خبرنگاران گفت: «ما بررسی‌های لازم را کرده و اتهاماتی که نسبت به او مطرح شده را بررسی می‌کنیم و اگر دستگیری او توجیه مقتضی نداشته باشد، درخواست آزادی سریع او را مطرح می‌کنیم.»

خانواده ویلان در پیامی در توئیتر دیوید ویلان گفته‌اند که نگران وضعیت سلامتی و امنیت «پل ویلان» در روسیه هستند.

اتهام‌هایی که روسیه علیه پل ویلان مطرح کرده، در صورت اثبات ممکن است حکم ۲۰ سال زندان به همراه داشته باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا ۲۸ دسامبر (هفتم دی ماه) از سوی روسیه در مورد این دستگیری مطلع شده است. وزارت خارجه از آن زمان درخواست کرده است مشاور حقوقی به آقای ویلان دسترسی داشته باشد.

به گفته دیوید ویلان، پل چند بار در عراق به عنوان تفنگدار نیروی دریایی خدمت کرده و پس از بازنشستگی، در ایالت میشیگان زندگی می‌کند. او در حال حاضر مدیر بخش امنیت جهانی شرکتی با نام «بورگ وارنر» است و دو سال است که برای این شرکت کار می‌کند.

کتی گراهام، سخنگوی شرکت بورگ وارنر، در بیانیه‌ای گفت: «پل ویلان مسئول حفظ اقدامات حفاظتی برای کارکنان شرکت در دفتر مرکزی و دفاتر این شرکت در دیگر کشورها است.» او اضافه کرد که این شرکت، هیچ دفتر یا شعبه‌ای در روسیه ندارد.

دستگیری پل ویلان در حالی صورت می‌گیرد که پرونده «ماریا بوتینا»، شهروند روسیه و متهم به دسیسه در آمریکا، در حال بررسی است. خانم بوتینا چند هفته پیش اتهام دسیسه را پذیرفت و در حال حاضر منتظر حکم دادگاه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG