لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

مایک پمپئو: امیدوارم در مذاکرات هفته آینده، گامی تاریخی درباره کره شمالی برداشته شود


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به دیداری که قرار است هفته آینده در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شود، گفت:‌« هفته آینده دو رهبر آمریکا و کره شمالی دیدار می‌کنند و من امیدوارم قدمی تاریخی برداشته شود.»

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه دوم اسفند و در گفت‌وگو با برنامه خبری صبحگاهی «تودی شو» و در پاسخ به پرسشی در مورد دستاوردهای فعلی این مذاکرات گفت: «بیش از یک سال است که کره شمالی دیگر هیچ‌گونه آزمایش تسلیحاتی نداشته و این خبر خوبی است چرا که این وضعیت بهتر از زمانی است که دولت پرزیدنت ترامپ کارش را شروع کرد. ولی همان‌طور که پرزیدنت دیروز گفت، این مذاکرات طولانی و دشواری است.»

آقای پمپئو افزود: «ما سخت مشغول مذاکره هستیم. حتی همین امروز تیمی از طرف ما در ویتنام مشغول مذاکره برای انجام دیدار هفته آینده در هانوی است ولی من خیلی امیدوار هستم. من امیدوارم که کیم جونگ اون به وعده‌هایی که در سنگاپور داده، عمل خواهد کند.»

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد دسترسی به شبه جزیره عاری از سلاح اتمی، هدف اول این مذاکرات است.

آقای پمپئو افزود:‌ «این هدفی است که به نمایندگی از مردم ایالات متحده به دنبال آن هستیم. برای حفظ امنیت مردم آمریکا، باید خطر ناشی از کره شمالی مسلح به سلاح اتمی را کاهش دهیم و بعد به ازای آن در شبه جزیره کره برای صلح و امنیت و آینده بهتر مردم کره شمالی تلاش کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «هدف این مذاکرات از اول هم این بود که خلع سلاح به شکلی که قابل راستی‌آزمایی کامل باشد اجرا شود، و آینده‌ای روشن برای مردم کره شمالی ساخته شود. من وارد جزئیات که چه چیزهایی در جریان مذاکرات مورد بده و بستان قرار می‌گیرد نمی‌شوم، ولی به مردم آمریکا اطمینان می‌دهم ما تحریم‌های سختی علیه کره شمالی اعمال کرده‌ایم و تا وقتی که اطمینان پیدا نکردیم که احتمال خطر پایین آمده، به هیچ وجه فشار خود را کم نخواهیم کرد.»

با نزدیک شدن به موعد برگزاری دیدار دوم سران ایالات متحده و کره شمالی، گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال پذیرش یکی از مهم‌ترین خواسته‌های پیونگ یانگ، یعنی اعلام رسمی پایان جنگ در شبه جزیره کره و آغاز صلح دائمی، در سطح ناظران و رسانه‌ها قوت گرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه اول اسفند در گزارشی با این مقدمه نوشت، اعلام پایان جنگ کره با رویکرد پرزیدنت ترامپ که مخالف «جنگ‌های بی‌پایان» است همسو بوده و بیش از شش دهه پس از پایان عملی جنگ رخ خواهد داد و اعلام رسمی آن منطقی به نظر می‌رسد و می‌تواند تاریخ ساز باشد.

با این حال، چنین اقدام مهمی باید با دقت انجام شود، چرا که به نوشته آسوشیتدپرس چرخش طرفین از تمرکز مذاکرات از عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای به سمت اعلام رسمی پایان جنگ، می‌تواند یک رشته مشکلات جدیدی را برای واشنگتن به بار آورد.

دولت ایالات متحده هنوز در مورد این گزارش اظهار نظر رسمی نکرده است.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون قرار است هشتم و نهم اسفند در ویتنام برای بار دوم دیدار کنند. این دو برای نخستین بار ۲۲ خرداد سال جاری در سنگاپور دیدار کردند و رهبر کره شمالی پذیرفت در راستای عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای گام بردارد.

جنگ سه ساله کره در شبه جزیره کره، که به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده بود، در سال ۱۹۵۳ با امضای پیمان آتش بس میان کره شمالی، چین و ائتلاف هفده کشور به رهبری آمریکا متوقف شد و قرار بود به امضای یک پیمان رسمی صلح دائم منتهی شود.

اما شبه جزیره کره که به عرصه رویارویی اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده آمریکا تبدیل شده بود، بیش از پیش درگیر جنگ سرد دو ابرقدرت شرق و غرب می‌شد و حتی در مواردی هم تنش‌هایی بروز کرد. به نوشته آسوشیتدپرس، جنگ کره را می‌توان از نظر فنی طولانی‌ترین جنگی که آمریکا در آن درگیر بوده دانست.

اعلام رسمی پایان جنگ در شبه جزیره کره یکی از آرزوهای دیرین هر یک از رهبران کره شمالی بوده است؛ از کیم ایل سونگ نخستین رهبر گرفته تا پسرش کیم جونگ ایل، و اکنون نوه او کیم جونگ اون. اعلام رسمی صلح دائم می‌تواند به تعامل پیونگ یانگ با جهان و رفع مشکلات اقتصادی این کشور شرق آسیا کمک زیادی کند.

در همین حال باید همچنان به نگرانی جامعه بین المللی از برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی نیز توجه داشت و تلاش‌ها برای تحقق خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره را شدت بخشید. رهبر کره شمالی در جریان دیدار نخست خود با پرزیدنت ترامپ پذیرفت در ازای دریافت تضمین‌ امنیتی و لغو تحریم‌ها برنامه تسلحیات هسته‌ای را متوقف کند.

پرزیدنت ترامپ عصر سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید، با بیان این که خواهان آن است ببیند کره شمالی در نهایت از برنامه تسلیحاتی هسته‌ای خود دست می‌کشد، گفت اما عجله‌ای هم برای این مهم ندارد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت زمان‌بندی خاصی برای فشار بر کره شمالی ندارد و اضافه کرد، کره شمالی و رهبر آن کیم جونگ اون موارد مثبتی برای عملی شدن خلع سلاح‌های هسته‌ای در ذهن دارند. وی به جزئیات این موارد اشاره‌ای نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG