لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

مقام وزارت خارجه آمریکا: پمپئو برنامه‌ای در آسیا برای دیدار با ظریف ندارد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در حال سوار شدن به هواپیما برای سفر به کره شمالی - ۶ ژوئیه ۲۰۱۸
مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در حال سوار شدن به هواپیما برای سفر به کره شمالی - ۶ ژوئیه ۲۰۱۸

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه به خبرنگاران در واشنگتن گفت مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر آتی خود به آسیا برنامه‌ای برای دیدار با همتای ایرانی خود ندارد.

مایک پمپئو قرار است از اول تا پنجم اوت (۱۰ تا ۱۴ مرداد ماه) به مالزی، سنگاپور و اندونزی سفر کند و در سنگاپور در نشست سالانه وزیران کشورهای عضو «آسه‌ان» نیز شرکت خواهد کرد.

ده کشور عضو «انجمن ملل آسیای جنوب شرقی» معروف به آسه‌آن، از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز برای شرکت در این نشست که روز جمعه برگزار می‌شود دعوت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در تشریح اهداف سفر وزیر خارجه، در پاسخ به پرسشی درباره دیدار احتمالی پمپئو و ظریف گفت، چنین برنامه‌ای تنطیم نشده است.

به گفته این مقام دولت پرزیدنت ترامپ، که رویترز به نام او اشاره نکرده، «ایران عضو هیچکدام از نشست‌های چندجانبه (آتی) نیست و بنابر این برنامه‌ای برای گفت‌وگو با ایران در کار نیست.»

این یک روز پس از اعلام آمادگی رئیس جمهوری ایالات متحده برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران مطرح می‌شود، که مایک پمپئو در واکنش به آن گفت، تهران ابتدا باید رفتار خود را تغییر دهد.

به دنبال خروج ایالات متحده از توافق جامع هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان شش قدرت جهانی و ایران، و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه آن کشور، تنش‌ها بین واشنگتن و تهران افزایش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG