لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۶

مایک پمپئو: ایران از صادرات انرژی برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه استفاده می‌کند


سخنرانی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس «تغییرشکل انرژی آینده» در تگزاس - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
سخنرانی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس «تغییرشکل انرژی آینده» در تگزاس - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند در یک سخنرانی در ایالت تگزاس، با اشاره به سیاست‌های رهبران ایران در استفاده از منابع انرژی کشور در جهت منافع خود و نه مردم ایران گفت که جمهوری اسلامی از صادرات نفت و گاز برای گسترش نفوذ خود در منطقه استفاده می‌کند.

مایک پمپئو در بخشی از سخنان خود در کنفرانس «تغییرشکل انرژی آینده» در هیوستون گفت: «ایران از صادرات انرژی برای گسترش نفوذ خود در سراسر خاورمیانه، به ویژه در عراق، استفاده می‌کند، و این در حالی است که ایالات متحده تلاش می‌کند یک عراق مستقل و مقتدر شکل بگیرد.»

وی افزود: «ما در ماه‌های گذشته سخت تلاش کردیم تا صادرات نفت خام ایران به جهان را کاهش دهیم و رهبران ایران را متقاعد کنیم که از شهروندان خود مراقبت کنند و هر آنچه مردم می‌خواهند را به آنها بدهد. همزمان ما کوشیده ایم تا خطر ترور و بی ثباتی را در سراسر خاورمیانه کاهش دهیم.»

به دنبال خروج ایالات متحده از برجام و اعمال دوباره تحریم‌هایی که پس از اجرای آن توافق لغو شده بودند، واشنگتن دوازده شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و رسیدن به توافق جدید با تهران تعیین کرد؛ شرایطی که جمهوری اسلامی نپذیرفته است.

دولت پرزیدنت ترامپ با این استدلال که رهبران ایران از منافع حاصل از اجرای برجام برای تقویت خود و ادامه سیاست‌های بدخواهانه شان در منطقه استفاده می‌کنند، گفته است که قصد دارد با اعمال فشار حداکثری و در عین حال رساندن فروش نفت ایران به صفر، تهران را وادار به مذاکره کند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده نیز پیشتر در سخنانی در دهم اسفند ماه گفت بود که جمهوری اسلامی از منافع حاصل از توافق هسته‌ای برای تقویت گروه‌های نیابتی خود در منطقه خاورمیانه استفاده می‌کند و به آشوب و ناامنی در نقاط مختلف آن دامن می‌زند.

هرچند دولت آمریکا قصد دارد صادرات انرژی ایران را متوقف کند، اما جهت حفظ ثبات در بازارهای جهانی، تحریم نفتی ایران را به یکباره انجام نداده و به برخی کشورهای خریدار نفت خام ایران مهلت داده است تا به تدریج واردات خود را به صفر برسانند.

خبرگزاری رویترز اوایل اسفند ماه در گزارشی نوشت که خریداران آسیایی نفت ایران در ماه ژانویه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته میلادی، ۴۰ درصد کمتر نفت وارد کرده‌اند و همچنین میزان صادرات نفت ایران به کمترین حد خود در دو ماه گذشته رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG