لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

کاهش ۴۹ درصدی صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی


میزان صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه ژانویه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که خریداران آسیایی نفت ایران در ماه ژانویه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۴۰ درصد کمتر نفت وارد کرده‌اند. میزان صادرات نفت ایران همچنین در کمترین حد خود در دو ماه گذشته است.

براساس این گزارش چین و هند میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش داده‌اند و ژاپن برای سومین ماه پیاپی هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.


میزان واردات نفت ایران از سوی چهار خریدار عمده آسیایی - چین، هند، ژاپن و کره‌جنوبی - در ماه ژانویه سال جاری کمی بیش از ۷۱۰ هزار بشکه در روز بود که این میزان ۴۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

از دلایل عمده این کاهش، تحریم‌های نفتی ایالات متحده علیه ایران و همچنین دشواری انتقال پول حاصل از خرید نفت به ایران است.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال جاری از برجام خارج شد و در دو نوبت تحریم‌ها علیه ایران را باز گرداند که از جمله شامل تحریم نفت و گاز ایران است.

مقام‌های ایالات متحده گفته‌اند که هدف نهایی آن‌ها رساندن صادرات نفت ایران به صفر است. با این حال برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت نفت، برخی کشورها از معافیت برخوردار شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که در صورت به صفر رسیدن صادرات نفت ایران، اجازه صدور نفت از تنگه هرمز را نخواهند داد. تهدید که با پاسخ مقام‌های آمریکا و جامعه بین‌الملل مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG