لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

مایک پمپئو: رفراندوم کوبا فقط یک شکل ظاهری برای رژیمی با دیکتاتوری تک حزبی است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه هفتم اسفند در بیانیه‌ای به برگزاری «همه‌پرسی قانون اساسی» در کوبا واکنش نشان داد و گفت:‌ «در پنجم اسفند رژیم کمونیستی کوبا چیزی را برگزار کرد که اسمش را گذاشتند همه‌پرسی ملی تا قانون اساسی را بازبینی کنند. هیچ‌کس گول این مراسم را نمی‌خورد. این مراسم چیزی بیش از نشان دادن همان دیکتاتوری تک حزبی نیست.»

در این بیانیه آمده است:‌ «قانون اساسی جدید اول از همه فقط نقش حزب کمونیست به عنوان تنها حزب قانونی تایید می‌کند و جلوی هرگونه بروز اصلاحاتی که به شدت مورد نیاز است را می‌گیرد. این سند همچنین حقوق اساسی مردم کوبا را تضمین نمی‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «هرچند رژیم مدعی است که رای‌گیری دموکراتیک بوده است، ولی مقامات کوبایی شماری از ناظران و معترضان صلح‌آمیز را آزار داده و دستگیر کرده‌اند. اوائل همین ماه بود که ۱۲۰ فعال دست به اعتصاب غذا زدند تا به رژیم پیام دهند که مردم کوبا این تاکتیک‌های سرکوبگرانه را برنمی‌تابند.»‌

رفراندوم قانون اساسی کوبا ۲۴ فوریه (پنجم اسفند) برگزار شد. مخالفان در کوبا دو دسته شده و شماری از مردم خواسته بودند در انتخابات شرکت نکنند، و بخشی دیگر از مردم خواسته بودند به آن رای منفی بدهند.

این بیانیه همچنین تاکید کرده است که «ایالات متحده آمریکا در کنار مردم کوبا می‌ماند که بیش از ۶۰ سال است زیر سوءمدیریت سیاسی و اقتصادی انقلابی‌‌ها هستند.» آقای پمپئو گفته است:‌ «ما از دموکراسی‌های جهان می‌خواهیم به ما پیوسته و در کنار مردم کوبا و درخواست‌ صلح‌آمیزشان برای اصلاح دموکراتیک، بایستند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG