لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

ترامپ: سرانجام سوسیالیسم استبداد است؛ نظامیان ونزوئلا از پیشنهاد عفو گوایدو استفاده کنند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید با شروع تولد دوباره دموکراسی در ونزوئلا، سایه این تغییر به نیکاراگوئه و کوبا هم خواهد رسید. او با انتقاد از کشورهای سوسیالیستی منطقه گفت این ایدئولوژی برخلاف وعده هایش به استبداد تبدیل می‌شود.

پرزیدنت ترامپ عصر روز دوشنبه ۲۹ بهمن در جمع آمریکایی‌های ونزوئلایی‌تبار در دانشگاه بین‌المللی فلوریدا در میامی ایالت فلوریدا افزود: نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا یک قهرمان نیست بلکه او عروسک دست‌نشانده کوبا است.

پرزیدنت ترامپ از تمامی کسانی که از مادورو حمایت می کنند خواست، فرمان عفو صادر شده از سوی خوان گوایدو را جدی بگیرند و بدانند در صورت پیوستن به مردم، نه فقط دولت مشروع ونزوئلا که آمریکا هم آن‌ها را تحت تعقیب قرار نخواهد داد.

وی گفت: من امروز پیام برای باقی حامیان مادورو دارم. شما نمی توانید مخفی شوید، دنیا شما را می‌بیند. به گوایدو بپیوندید.

آقای ترامپ بار دیگر هشدار داد در تلاش برای انتقال صلح‌آمیز قدرت در ونزوئلا است ولی «تمامی گزینه‌ها را آمریکا بررسی می‌کند.»‌

این سخنرانی در دانشگاه بین‌المللی فلوریدا در میامی برگزار شده و به طور مستقیم پخش شد.

سرنوشت سوسیالیسم استبداد است

هزاران نفر از آمریکایی‌های ونزوئلایی تبار در محل سخنرانی حضور داشتند.
هزاران نفر از آمریکایی‌های ونزوئلایی تبار در محل سخنرانی حضور داشتند.

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود درباره کارنامه کشورهای سوسیالیستی آمریکای مرکزی و جنوبی سخن گفت. او با رد این ایدئولوژی گفت: سوسیالیسم به مرزها و پیوندها توجهی نمی کند و فقط به فکر توسعه تجاوزات خود است. زمان غروب سوسیالیسم و کمونیسم نه تنها در ونزوئلا بلکه در دیگر کشورها از جمله نیکاراگوئه و کوبا فرا رسیده است.

وی افزود: مادورو نه تنها قهرمان ونزوئلا نیست بکه او مهره کوبایی ها است و اکنون توسط نظامیان آن کشور حمایت می شود. او به کوبایی ها نفت می دهد و هاوانا نظامیان را برای کمک او می فرستد.

رئیس جمهوری آمریکا که سخنانش با تشویق هزاران نفر در این سالن همراه می شد، افزود: ما حقیقت را درباره سوسیالیسم می دانیم؛ وعده رفاه می‌دهند اما به فقر منجر می شود. وعده اتحاد می دهند و به تنفر منجر می‌شود. آنها از آینده بهتر می گویند اما رهبری آنها در عمل تبدیل به سیاهترین دوره تاریخ گذشته می شود. چیزی که درباره آنها همیشه اتفاق می‌افتد این است: این ایدئولوژی همیشه به استبداد می‌رسد.

روزگار نوین آمریکای لاتین

رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنرانی خود گفت: «آمدم که بگویم روزگاری نوین در آمریکای لاتین در راه است. در ونزوئلا و نیمکره غربی سوسیالیسم در حال مرگ است و آزادی و دموکراسی در حال تولد دوباره است؛ به دلیل جرات و شجاعت خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، اوضاع بهتر است و رو به بهبود می‌رود.»

آقای ترامپ خطاب به مردم ونزوئلا گفت:‌« شما هم قحطی و هم درماندگی مردم را دیده‌اید. شما اعتراض مردم را دیده‌اید و آرزوی روزی را می‌کردید که چیزی به آن نمانده: روزی که مردم ونزوئلا بالاخره آزاد شوند. مردم ونزوئلا در لحظه تاریخی هستند تا تاریخ کشور را عوض کنند.»

پرزیدنت ترامپ افزود:‌ «روزگاری ونزوئلا ثروتمندترین کشور آمریکای جنوبی بود. ولی سوسیالیسم و دولت دیکتاتور، بخش خصوصی را گرفت، ثروت‌ها را غصب کرد، آزادی بیان را سرکوب کرد، در انتخابات دست برد و حاکمیت قانون را به هم ریخت.»

او اضافه کرد:‌«کاری که سوسیالیست‌ها در ونزوئلا کرده همان است که کمونیست‌ها و دیگر سوسیالیست‌ها کرده‌اند. ۹۰ درصد مردم ونزوئلا در فقر به سر می‌برند. سال گذشته ونزوئلا تورم یک میلیون درصدی داشت. سوسیالیسم کشور را چنان نابود کرده که حتی منابع غنی نفت نمی‌تواند چراغ‌های آن‌ها را روشن نگه دارد. چنین سرنوشتی هیچ گاه برای ما در کار نخواهد بود.»

در این مراسم مایک پمپئو وزیر خارجه، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ران دو سانتیس فرماندار فلوریدا و مارکو روبیو و ریک اسکات، دو سناتور آمریکا نیز حضور داشتند.

هزاران ونزوئلایی تبعیدی در محل سخنرانی پرزیدنت ترامپ در سخنرانی در دانشگاه بین‌المللی فلوریدا در میامی حاضر شدند.
هزاران ونزوئلایی تبعیدی در محل سخنرانی پرزیدنت ترامپ در سخنرانی در دانشگاه بین‌المللی فلوریدا در میامی حاضر شدند.

ونزوئلا در یکسال اخیر و به خاطر سیاست های نیکلاس مادورو با فقر و مشکلات اقتصادی مواجه شد.

یک ماه پیش، خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ضمن اعلام نامشروع بودن دوره جدید ریاست جمهوری مادورو، به استناد قانون خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامید و اعلام کرد قصد دارد دوباره انتخابات برگزار کند. ابتدا ایالات متحده و سپس بیش از پنجاه کشور دیگر ریاست جمهوری او را به رسمیت شناختند.

مادورو هنوز از حمایت نظامیان و کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، ایران و چین برخوردار است.

ایالات متحده برای کمک به مردم ونزوئلا تا کنون دو مرحله کمک ارسال کرده که در نقطه مرزی کلمبیا با ونزوئلا مانده است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۷ بهمن از ارسال ۱۸۰ تن کمک‌های بشردوستانه دیگر برای تامین نیازهای فوری مردم ونزوئلا در چند روز آینده خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG