لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

مایک پمپئو با یک سرباز-سیاستمدار دیگر کانزاس وجوه اشتراک فراوانی دارد: دوایت آیزنهاور


یادداشتی در واشنگتن اگزمنر از جف کولییر، فرماندار جمهوریخواه ایالت کانزاس

لازم به یادآوری است که سنای ایالات متحده پانزده ماه پیش با ۶۶ رای موافق صلاحیت مایک پمپئو را برای مدیریت سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا تائید کرد. از آن زمان تا کنون چیزی تغییر نکرده است. پمپئو همان گزینه محترم، کوشا و فوق العاده صاحب صلاحیت است که بود. پمپئو از کانزاس برای خدمت در دانشگاه افسری «وست پوینت» انتخاب شد. او در کلاس خود رتبه اول شد و بعدتر یک واحد زرهی را در مرز میان ناتو و پیمان ورشو فرماندهی کرد. پمپئو پس از خدمت نظام از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد و یک تاجر موفق و محترم در ویچیتا در کانزاس بود.

مردم کانزاس در سال ۲۰۱۰ او را به عنوان نماینده خود در مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب کردند. او با عملکردی درخشان سه بار به راحتی دوباره انتخاب شد.

پمپئو در مقام مدیر سی آی ای از همان ویژگی های شخصیتی اش برای ادامه موفقیت خود استفاده کرد. هیچ کس نمی تواند این را رد کند که او سلامت و امنیت شهروندان آمریکا را در صدر تلاش هایش قرار می دهد. انتخاب او سزاوار حمایت دو حزبی است. جان کری، هیلری کلینتون، کاندالیزا رایس و کالین پاول همه با رای اکثریت قاطع سنا وزیر خارجه آمریکا شدند. حتی هیات تحریریه واشنگتن پست هم خواهان تائید صلاحیت پمپئو شده است. دموکرات ها و جمهوریخواهان باید جناح بازی را کنار گذاشته و به آن چه برای کشور درست است عمل کنند.

طی ماه آینده تصمیم هایی مهم از جمله درباره توافق هسته ای ایران گرفته خواهد شد و فردی با تجربه گسترده پمپئو سرمایه ای با ارزش در این تصمیم گیری ها خواهد بود.

صلاحیت ها و دستاوردهای پمپئو یادآور یک سرباز-سیاستمدار بزرگ دیگر کانزاس است: دوایت آیزنهاور. تاریخ نشان داد آن ها که ترس داشتند ژنرال بازنشسته کشور را به جنگ خواهد کشاند اشتباه می کردند. آیزنهاور جنگ کره را با موفقیت به پایان رساند و سابقه ای از صلح و دستاوردهای دیپلماتیک در سراسر جهان از خود به جای گذاشت. ما دلایل کافی داریم تا باور کنیم پمپئو نیز در صورت کسب رای اعتماد از سنا چنین خواهد کرد.

پرزیدنت رونالد ریگان زمانی گفت «مردم دارند تماشا می کنند و منتظرند. آن ها انتظار معجزه ندارند. آن ها از ما انتظار اقدام دارند. بیایید با هم اقدام کنیم». از سنای ایالات متحده می خواهم اکنون اقدام کند، برای کشور اقدام کرده و پمپئو را برای مقام وزیر خارجه آمریکا تائید کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG