لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

اوباما اعلام کرد: ۸۴۰۰ سرباز آمریکا در افغانستان خواهند ماند


در نشست خبری چهارشنبه، اشتون کارتر و یکی از ژنرالهای ارتش آمریکا اوباما را همراهی کردند.
در نشست خبری چهارشنبه، اشتون کارتر و یکی از ژنرالهای ارتش آمریکا اوباما را همراهی کردند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از تغییراتی در برنامه نظامی آمریکا در افغانستان خبر داد و گفت تا پایان دوره ریاست جمهوری اش در انتهای سال جاری میلادی، ایالات متحده ۸۴۰۰ سرباز را در افغانستان نگاه خواهد داشت. قبلا وی گفته بود تعداد نیروها را به ۵۵۰۰ نفر خواهد رساند.

اوباما که با وعده پایان جنگ هایی که در دوره قبل از او شروع شده بود به ریاست جمهوری آمریکا رسید تا کنون چندین بار جدول زمانی خروج سربازان آمریکایی از افغانستان را تغییر داده است.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که تا پایان دور دوم ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۱۷ نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان به پرسنل سفارتخانه آمریکا محدود شود. او سپس این تصمیم را تغییر داد و کاخ سفید بعدا گفت که قصد دارد شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را تا اوایل سال آینده به ۵۵۰۰ نفر کاهش دهد.

اوباما که روز چهارشنبه همراه با اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در کاخ سفید سخن می گفت یک رشته از دستاوردهای نیروهای آمریکایی و نیروهای محلی در افغانستان را برشمرد. اما به نوشته روزنامه واشنگتن پست، تصمیم جدید او به افزایش شمار سربازان در افغانستان بر لزوم تداوم حمایت مستقیم این کشور از ارتش و پلیس افغانستان صحه می گذارد.

پیشتر در روز دوشنبه شماری از قانونگذاران آمريکا هشدار دادند که کاهش بيشتر تعداد سربازان خارجی در افغانستان به شکست مأموريت نظامی بين المللی منجر خواهد شد.

اين هشدار پس از ديدار هيئتی متشکل از قانونگذاران دو حزب آمريکا از افغانستان صورت گرفت.

سناتور جمهوریخواه ليندزی گرام گفته بود: "من نمی توانم موفقیت مان در صورت اعزام ۹۸۰۰ نفررا تضمین کنم، اما اطمینان می دهم در صورت اعزام ۵۵۰۰ نفر، شکست می خوریم."
بیشتر بخوانید:
هشدار سناتورها: کاهش نیروی آمریکا در افغانستان عواقب خطرناک جهانی دارد

در حال حاضر آمریکا ۹۸۰۰ سرباز در افغانستان دارد که در ماموریت های حمایت از نیروهای محلی و مبارزه با نیروهای القاعده و شبه نظامیان دیگر فعالیت دارند.

اوباما در حالی از تصمیم جدید کاخ سفید درباره شمار نیروهای نظامی در افغانستان خبر داده که قرار است چند روز دیگر در نشست ناتو در لهستان شرکت کند. در این نشست از جمله قرار است درباره درگیری های افغانستان مذاکره شود.

XS
SM
MD
LG