لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

هشدار سناتورها: کاهش نیروی آمریکا در افغانستان عواقب خطرناک جهانی دارد


عکس آرشیوی از نشست خبری سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام در کابل - ژوئیه ۲۰۱۱
عکس آرشیوی از نشست خبری سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام در کابل - ژوئیه ۲۰۱۱

شماری از قانونگذاران آمريکا هشدار می دهند که کاهش بيشتر تعداد سربازان خارجی در افغانستان به شکست مأموريت نظامی بين المللی منجر خواهد شد و آثار بالقوۀ آن بازتاب جهانی خواهد داشت.

اين هشدار روز دوشنبه ۱۴ تير ماه پس از ديدار هيئتی متشکل از قانونگذاران دو حزب آمريکا، سناتورهای جمهوريخواه، جان مک کين، ليندزی گرام، بن سس، و سناتور دموکرات جو دانلی، از افغانستان صورت گرفته است.

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا با گذشت پانزده سال که از حملۀ آمريکا به افغانستان و سرنگونی رژيم طالبان در واکنش به حمله های ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ می گذرد، سعی دارد تا آخر سال جاری شمار نظاميان آمريکايی مستقر در افغانستان را يا در همين سطح کنونی ۹۸۰۰ نفر نگه دارد، يا به ۵۵۰۰ نفر برساند.

سناتور ليندزی گرام گفت "من نمی توانم موفقیت مان در صورت اعزام ۹۸۰۰ نفررا تضمین کنم، اما اطمینان می دهم در صورت اعزام ۵۵۰۰ نفر، شکست می خوریم. حمایت از حضور مداوم مان در اینجا هم برایم سخت است، اما منصفانه نیست که ۵۵۰۰ نفر باقی بمانند، چون نمی توانند کارشان را انجام بدهند. امیدوارم پرزیدنت اوباما از عراق درسی آموخته باشد و به یک توصیه نظامی معقول گوش فرا دهد."

اين هيئت به مناسبت چهارم ژوئيه، سالروز استقلال آمريکا از استعمار بريتانيا، برای ديدار با نظاميان آمريکا به افغانستان رفته است.

سناتور جان مک کين گفت "ما قویا بر این باوریم که به ۹۸۰۰ نفر در اینجا نیاز داریم. کاهش بیشتر نیروها موجب تکرار کابوس عراق خواهد شد، که یکباره همه نیروهایمان را از آنجا فراخواندیم. که القاعده و سپس داعش به اینجا آمدند. ما از تصمیم رئیس جمهوری قویا پشتیبانی می کنیم و براین عقیده ایم که چنان تصمیمی دیر یا زود، شمار نیروهای آمریکایی در اینجا را به ۹۸۰۰ نفر می رساند. تصمیم ها باید بر پایه شرایط باشد، نه بر اساس تقویم."

سناتور مک کين، رئيس کميتۀ نيروهای مسلح سنای آمريکا در ادامه، کاخ سفيد را به باد انتقاد گرفت که با تصميم سال گذشته باعث شده است نيروهای نظامی آمريکا دامنۀ اختيارات شان به اندازه ای محدود شود که به جای داشتن موضعی تهاجمی نسبت به طالبان، بايد تنها از خود دفاع کنند.

XS
SM
MD
LG