لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۱

یک کاندیدای نامزدی حزب جمهوریخواه آمریکا، به کمپین انتخاباتی خود پایان می دهد


یک کاندیدای نامزدی حزب جمهوریخواه آمریکا، به کمپین انتخاباتی خود پایان می دهد
یک کاندیدای نامزدی حزب جمهوریخواه آمریکا، به کمپین انتخاباتی خود پایان می دهد

میشل بکمن، نماینده ایالت مینه سوتا در مجلس نمایندگان آمریکا، به کمپین خود برای ریاست جمهوری آمریکا پایان داده است.
بکمن در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه در ایوا در ردیف ششم قرار گرفت، و نخستین کاندیدایی است که از رقابت برای کسب نامزدی حزب کنار می رود.
با این حال، ریک پری فرماندار تگزاس، علیرغم این که در ردیف پنجم قرار گرفت، قول داد به کمپین ادامه دهد. او در یک پیام اینترنتی به طرفدارانش گفت در پیشاپیش انتخابات مقدماتی ۲۱ ژانویه، کمپین خود را در کارولینای جنوبی برگزار خواهد کرد.
میت رامنی فرماندار سابق ایالت ماساچوست ریک سانتوروم را با فقط هشت رای اضافی شکست داد. آنها هر کدام ۲۵ درصد رای ها را بدست آوردند. ران پال، کاندیدای ضد جنگ با ۲۱ درصد سوم شد.

رامنی در سخنانی از مرکز ایالت آیوا از پرونده پرزیدنت اوباما در مورد اقتصاد و ایران انتقاد کرد.
او گفت: ما در آمریکا با چالشی بسیار بزرگ روبرو هستیم، و آن ایران است که در آستانه دسترسی به تسلیحات اتمی قرار دارد.
اما بسیاری از تحلیلگران سیاسی یاد آور می شوند که رامنی علیرغم صرف پول بیشتر در آیوا همان درصد رای هایی را که در کمپین نافرجام ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ بدست آورد کسب کرد. برخی یاد آور شدند که او نتوانست پشتیبانی گسترده جمهوریخواهان را جلب کند.
کمپین سانتوروم به کندی آغاز شد، اما توانست در پیشاپیش انتخابات مقدماتی در آیوا در نظر سنجی های جلو بیافتد. او ایمان خود را دلیل موفقیت در آیوا توصیف کرد.
نتایج رای گیری در آیوا ممکن است بر نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه تاثیر نداشته باشد. اما انتخابات مقدماتی اغلب رقیبان ضعیف را از صحنه خارج می کند.
نیوت گینگریچ، رییس سابق مجلس نمایندگان که در ردیف چهارم قرار گرفت، قول داد به کمپین ادامه دهد.
اما ریک پری، که پنجم شد، گفت برای بازنگری در روند کمپین خود به تگزاس باز خواهد گشت.
مدیر کمپین پرزیدنت اوباما نتایج انتخابات مقدماتی در آیوا را یک پیروزی برای «برنامه افراطی تی پارتی» نامید. جیم مسینا در ایمیلی که برای خبرنگاران فرستاد گفت کاندیداهای جمهوریخواه «حتی بیشتر بطرف راست افراطی حرکت خواهند کرد و قول های حتی خطرناکتری خواهند داد که نه فقط پیشرفت هایی که تا کنون صورت گرفته است، بلکه بافت جامعه آمریکا را تهدید می کند.»
حزب دمکرات نیز روز سه شنبه انتخابات مقدماتی خود را برگزار کرد. پرزیدنت اوباما رقیبی برای نامزدی حزب نداشت. با این حال، او بدلیل اقتصاد راکد با کمپین دشواری برای پیروزی در انتخابات نوامبر روبرو است.

XS
SM
MD
LG