لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۷

مایک پنس در مراسم هشتادمین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم در لهستان شرکت کرد


مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا (نفر دوم از راست) به همراه رئیس جمهوری لهستان، در حال ورد به محل برگزاری مراسم
مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا (نفر دوم از راست) به همراه رئیس جمهوری لهستان، در حال ورد به محل برگزاری مراسم

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه ۱۰ شهریور به نمایندگان دیگر کشورهایی که در لهستان برای شرکت در مراسم هشتادمین سالگرد آغاز جنگ جهانی دوم گرد هم آمده‌اند، پیوست.

در بیانیه‌ای که روز یکشنبه توسط کاخ سفید منتشر شد آمده است که مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، طی سخنانی در این مراسم با برشمردن فرازهایی از تاریخ دهشتناک جنگ جهانی دوم، به جان باختن میلیون‌ها انسان، از جمله ۹۰ درصد از جمعیت سه میلیونی یهودیان لهستان در آن زمان، توسط ماشین جنگی و اندیشه نژادپرستانه یک نظام استبدادی اشاره کرد.

او گفت: «برای من به عنوان معاون رئیس جمهوری ایالات متحده افتخار بزرگی است که امروز به نمایندگی از مردم آمریکا، از جمله نزدیک به ۱۰ میلیون لهستانی-آمریکایی، اینجا در یک لهستان امن، قدرتمند، و آزاد بایستم.»

معاون پرزیدنت ترامپ در ادامه افزود که در سال‌های پس از چنین روزی در هشتاد سال قبل، و حمله ارتش آلمان نازی به لهستان و آغاز جنگ جهانی دوم، «نور شما در دل تاریکی تابید، و تاریکی هرگز بر آن چیره نشد.»

مایک پنس با اشاره به روابط نزدیک ایالات متحده و این کشور اروپای شرقی گفت که دو کشور برای دفاع مشترک در کنار یکدیگر خواهند ایستاد و به قولی که به یکدیگر داده‌اند وفادار خواهند ماند.

معاون رئیس جمهوری آمریکا همچنین سخنان دو سال پیش پرزیدنت ترامپ در ورشو را بازگو کرد که در آن رئیس جمهوری آمریکا با بیان این مطلب که ایالات متحده هیچگاه در این مدت از آزادی و استقلال مردم لهستان چشم‌پوشی نکرده و هرگز نیز چنین نخواهد کردُ گفته بود:‌ «آمریکا لهستان و لهستانی‌‌ها را دوست دارد.»

آقای پنس همچنین در پیامی در توئیتر، به پنج دهه رنج و تباهی ناگفته‌ای که جنگ جهانی دوم به دنبال داشت اشاره کرد و گفت که با این حال مردم لهستان هرگز امید خود را از دست ندادند، تسلیم نومیدی نشدند، و تاریخ هزار ساله‌شان را فراموش نکردند.

نخست قرار بود پرزیدنت ترامپ در این مراسم شرکت کند. اما با نزدیک شدن یک طوفان قدرتمند دریایی به آمریکا، وی این سفر از پیش برنامه‌ریزی شده را لغو کرد و آقای پنس به جای او عازم ورشو شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG