لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

پنتاگون: در مورد تعلیق رزمایش‌های آمریکا و کره جنوبی با وزیر دفاع مشورت شده بود


نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در حومه واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در حومه واشنگتن - آرشیو

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز سه شنبه گفت، پیش از اعلام خبر آمادگی واشنگتن برای تعلیق رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی توسط رئیس جمهوری، با جیم متیس وزیر دفاع مشورت شده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه پس از دیدار تاریخی خود با رهبر کره شمالی و توافق بر سر خلع سلاح کامل هسته‌ای شبه جزیره کره، خبر تعلیق مانورهای مشترک با کره جنوبی را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ ساعاتی پس از گفت‌وگو با کیم جونگ اون، در اظهاراتی که منطقه را تکان داد، گفت تا زمانی که مذاکرات با پیونگ یانگ ادامه دارد این مانورها متوقف می‌شوند.

این خبر با اظهارات قبلی مقام‌های دولت آمریکا – که در واکنش به اعتراض‌های پیونگ یانگ به رزمایش‌های مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی می‌گفتند امری معمول است و جنبه دفاعی دارد – متناقض است.

با این حال دانا وایت سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت جیم متیس وزیر دفاع دولت پرزیدنت ترامپ از این خبر متعجب نشده و پیش از بیان آن توسط رئیس جمهوری، مورد مشورت قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این در حالی است که برخی مقام‌های آمریکا که نخواستند هویتشان فاش شود از این خبر شگفت زده شده‌اند و از کم شدن میزان آمادگی نظامی ایالات متحده در منطقه نگران هستند.

نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا در انتقاد از این وعده پرزیدنت ترامپ می‌گویند واشنگتن امتیازهای زیادی به کره شمالی داده است و تعدادی از اعضای جمهوریخواه هم درباره این موضوع ابراز تردید کرده‌اند.

به گزارش نشریه هیل، جونی ارنست سناتور جمهوریخواه و از اعضای مهم کمیته نیروهای مسلح سنا، با بیان این که لزومی ندارد تمرین‌های نظامی تعلیق شوند، در مورد قانونی بودن آن نیز ابراز تردید کرد.

آمریکا حدود ۲۸ هزار و پانصد نیروی نظامی در کره جنوبی – متحد نزدیک خود در شرق آسیا – دارد و هر سال برای ارتقای سطح آمادگی دفاعی، تمرین‌های نظامی مشترکی را با نظامیان این کشور برگزار می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG