لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

گزارش پنتاگون: نفوذ شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در نیروهای امنیتی عراق جدی است


وزارت دفاع ایالات متحده، عکس از آرشیو
وزارت دفاع ایالات متحده، عکس از آرشیو

بازرس کل وزارت دفاع ایالات متحده در گزارش فصلی خود در مورد «عملیات عزم راسخ» که برای مقابله با داعش سازماندهی شده است، اعلام کرد ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران همچنان نفوذ جدی و گسترده‌ای در نیروهای امنیتی عراق دارند.

گزارش بازرس پنتاگون همچنین به عملیات شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه اشاره کرده و می‌گوید این گروه‌ها با عملیات پهپادی، پایگاه‌های نظامی آمریکا و متحدان منطقه‌ای را هدف قرار می‌دهند.

در بخشی از این گزارش با عنوان «نقش گروه‌های سوم» آمده است گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران تهدیدی برای کارکنان و نیروهای آمریکایی در عراق هستند و انتظار می‌رود این تقابل در سال جاری بیشتر شود.

این گزارش همچنین می‌گوید شماری از عوامل نظامی مورد حمایت ایران مانند سپاه بدر که توسط جمهوری اسلامی تشکیل یافته و اداره می‌شدند و پس از مدتی به وزارت دفاع عراق اضافه شدند، میزان نفوذ ایران در تشکیلات دفاعی عراق را بالا بردند.

این گزارش مربوط به سه ماه آخر - یعنی ماه‌های اکتبر، نوامبر، و دسامبر - سال ۲۰۲۱ است. گزارش بازرس پنتاگون هر سه ماه یک‌بار آماده شده و برای کنگره ایالات متحده و دیگر نهادهای فعال در این عملیات فرستاده می‌شود.

XS
SM
MD
LG