لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۰

اعطای جایزه آزادی بیان انجمن «پن» به نشریه فرانسوی شارلی ابدو


اعطای جایزه آزادی بیان انجمن پن به نشریه فرانسوی شارلی ابدو
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00

انجمن معتبر «پن» که از آن با نام «انجمن قلم آمریکا» نیز یاد می‌شود، جایزه آزادی بیان سال ۲۰۱۵ خود را به نشریه طنز فرانسوی «شارلی ابدو» که زمستان گذشته مورد حمله افراطیون مسلح قرار گرفت، اعطا کرد.

ضیافت شام سالانه انجمن پن سه‌شنبه شب در نیویورک در حالی برگزار شد که بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای آن با امضای نامه‌ای، به اعطای این جایزه به هفته‌نامه شارلی ابدو اعتراض کردند. معترضان می‌گویند کاریکاتورهای این نشریه «حساسیت برانگیز» بوده و در برخی موارد حتی جنبه «نژادپرستانه» دارد.

دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس، در اواسط دی ماه سال ۱۳۹۳ و پس از انتشار کاریکاتوری از پیامبر اسلام، توسط دو افراطی اسلامگرای مسلح مورد حمله قرار گرفت و ۱۲ نفر در جریان آن کشته شدند.

ژرارد بیارد سردبیر نشریه، که به همراه ژان باتیست توره از منتقدان سینمایی شاغل در نشریه در ضیافت شب گذشته حضور داشت، از حامیان شارلی ابدو قدردانی کرد و گفت «ژان باتیست و من از حضور در اینجا و دریافت این جایزه متعبر، برغم مخالفت کسانی که آن را اقدام غیرعادلانه‌ای می‌دانند، مفتخر هستیم و از کسانی که از ما حمایت کردند بسیار بسیار سپاسگزاریم.»

در مراسم دیشب چهره‌های شاخصی نیز حضور داشتند، که از اعطای جایزه آزادی بیان پن به شارلی ابدو دفاع کردند؛ مانند سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی.»

وی در سخنانی گفت «شما اگر یک سازمان حامی آزادی بیان هستید، اگر به ارزش آزادی بیان معتقدید، پس باید به آزادی بیان در مطالب خلاف میلتان هم احترام بگذارید. اگر قرار باشد از آزادی بیان فقط در چارچوب باورهای اخلاقی خود دفاع کنید، این همان چیزی است که سانسور نامیده می‌شود.»

به دنبال اعتراض شدید برخی از رهبران مذهبی مسلمان، از جمله آیت‌الله خمینی، به انتشار کتاب «آیات شیطانی» در سال ۱۹۸۸ میلادی (۱۳۶۷ خورشیدی) و صدور فتوای قتل نویسنده آن، سلمان رشدی در خفا زندگی می‌کند.

مراسم شب گذشته در نیویورک، دو روز پس از تلاش دو مرد مسلح برای حمله به نمایشگاهی از کاریکاتورهای پیامبر اسلام در حومه شهر دالاس ایالت تگزاس برگزار شد، و از این رو تحت تدابیر شدید امنیتی قرار داشت. تلاش این دو با واکنش به موقع ماموران امنیتی و کشته شدن هر دو مهاجم، ناکام ماند.

XS
SM
MD
LG