لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

پرزیدنت بایدن در روز جهانی «مقابله با دگرباش‌هراسی»: دولت من همواره در کنار جامعه دگرباشان جنسی می‌ایستد


جو بایدن از زمان نامزدی در انتخابات تاکید کرده بود که از مدافعان حقوق دگرباشان جنسی است. عکسی از او در نشستی در ایالت آیوا
جو بایدن از زمان نامزدی در انتخابات تاکید کرده بود که از مدافعان حقوق دگرباشان جنسی است. عکسی از او در نشستی در ایالت آیوا

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به مناسبت روز جهانی «مقابله با دگرباش‌هراسی» گفت: دولت من همواره در کنار جامعه دگرباشان جنسی می‌ایستد.

براساس بیانیه‌ای که کاخ سفید روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت منتشر کرد،‌ پرزیدنت بایدن گفت: هرکسی فارغ از این که چه است، چه کسی را دوست دارد و یا خود را چه می‌نامد، مستحق احترام و برابری است.

۱۷ ماه مه، مصادف با روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه، روز جهانی «مقابله با دگرباش‌هراسی» است. روزی که اولین بار در سال ۲۰۰۴ میلادی به منظور جلب توجه همگانی به خشونت و تبعیضی که زنان و مردان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، ترنسجندر، بیناجنس، و همه افراد دیگری که تمایل، جنسیت، احساس، هویت، خصوصیت‌ها، و گرایش‌های جنسی متنوع را تجربه کرده‌اند، انتخاب شده است.

در این روز، اعضای جامعه دگرباش تلاش می‌کنند «صدای خفته» افرادی را که تنها به دلیل گرایش و هویت جنسیتی خود مورد تبعیض، بازداشت و اعدام قرار گرفته‌اند، به گوش جهان برسانند.
پیشتر صدای آمریکا به این مناسبت گزارشی درباره مشکلات جامعه دگرباشان جنسی(LGBTQI) در ایران منتشرکرده بود.

در سال‌های گذشته با تلاش فعالان جامعه دگرباش در سرتاسر جهان برخی از قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و مردان همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، ترنسجندر، بیناجنس تغییر اما هنوز روابط میان دو همجنس در دستکم ۶۹ کشور جهان از جمله ایران، افغانستان، کویت و سوریه جرم محسوب می‌شود.

جامعه ترنس با آنکه در بسیاری از کشورهای جهان از حقوق برابری با دیگر افراد جامعه برخوردار هستند و همچون شهروندان دیگر پذیرفته شده‌اند، در برخی از کشورهای اسلامی از جمله ایران گاهی با آشکار سازی هویت خود از جامعه طرد و برای رسیدن به حقوق نسبتا برابر با افراد دیگر جامعه مجبور به تطبیق و بازتایید جنسیت می‌شوند.

ایران از معدود کشورهای جهان است که در آن همجنسگرایان با خطر محکومیت به اعدام روبرو هستند و براساس قانون مجازات اسلامی ایران، مجازات ارتباط جنسی بین مردها، که به اصطلاح فقهی «لواط» نامیده می‌شود، اعدام است.

XS
SM
MD
LG