لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

قتل وکیل مدافع حقوق بشر در پاکستان


جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در واشنگتن گفت ایالات متحده از قتل رشید رحمان وکیل مدافع حقوق بشر در پاکستان عمیقا متاسف است.

رحمان روز ۷ مارس در دفتر کارش هدف گلوله دو مرد مسلح ناشناس قرار گرفت. دو همکار او نیز مجروح شدند.

بنا به گزارش ها رحمان، که هماهنگ کننده کمیسیون حقوق بشر پاکستان نیز بود، به دلیل دفاع از جُنید حفیض، مدرس دانشگاه بهاء الدین ذکریا که به ارتداد متهم شده، با تهدید هایی روبرو بود.

جنید پیش از آن که رحمان وکالتش را بر عهده بگیرد، تقریبا یک سال در زندان عذاب می کشید و وکیلی نداشت. زیرا ، به گفته کمیسیون حقوق بشر پاکستان، به علت ترس از حملات تند روها کسی حاضر نبود وکاات او را بپذیرد.

پس از نخستین جلسه رسیدگی به پرونده در ماه مارس، رحمان شکایت کرد که وکلای شاکی او را در حضور یک قاضی تهدید کردند.

وزارت امور خارجه آمریکا از قوانین ضد کفرگویی و توهین به مقدسات در پاکستان انتقاد کرده است و می گوید بر اساس این قوانین دادگاه ها منظما از حفاظت از حقوق اقلیت های مذهبی باز می مانند، و از آنها برای تسویه حساب های شخصی و خاموش ساختن گفتمان سیاسی مشروع استفاده شده است.

همچنین در مورد جدید ترین گزارش در باره وضعیت حقوق بشر در پاکستان، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به ترویج مصونیت اشاره کرد و گفت خشونت، آزار و ناشکیبایی اجتماعی و مذهبی توسط سازمان های افراطی و دیگر بازیگران غیر دولتی ، به گسترش فرهنگ بی قانونی در برخی بخش های کشور کمک کرده است.

در مورد قتل رحمان، سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما، همانند موارد مشابه در پاکستان و در سراسر جهان، مقامات پاکستان را ترغیب می کنیم به سرعت در باره این جنایت تحقیق کنند و مسئولان آن را به مجازات برسانند.

وی همچنین افزود: ما به هماهمنگی و همکاری نزدیک با مقامات پاکستان ادامه می دهیم.
XS
SM
MD
LG