لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

هیلاری کلینتون: آمریکا به پاکستان در نبرد با تروریسم اعتماد دارد


هیلاری کلینتون: آمریکا به پاکستان در نبرد با تروریسم اعتماد دارد
هیلاری کلینتون: آمریکا به پاکستان در نبرد با تروریسم اعتماد دارد

دولت اوباما تعهد کرده است ۲ میلیارد دلار کمک جدید برای یاری دادن پاکستان در جنگ با ستیزه گران در امتداد مرز با افغانستان درخواست کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، این کمک امنیتی چند ساله را روز جمعه، در پایان جدید ترین دور گفت و شنود استراتژیک سه روزه بین دو کشوراعلام کرد.

خانم کلینتون گفت دولت از کنگره درخواست خواهد کرد کمک جدید را، که بین سال ۲۰۱٢ و ۲۰۱۶ تحویل داده خواهد شد تصویب کند. این کمک مکمل ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک غیر نظامی که دولت قبلا تعهد کرده است، خواهد بود.

هیلاری کلینتون گفت آمریکا در تلاش های مبارزه با تروریسم علیه تندروهایی که هر دو کشور را تهدید می کنند، شریکی نیرومند تر از پاکستان ندارد.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، این انتقاد را که کشور او کاملا به نبرد با تروریسم متعهد نیست رد کرد، و یاد ور شد تعداد بی شماری از شهروندان و اعضای ینروهای مسلح پاکستان جان خود را در پیکار با تروریسم از دست داده اند.

آقای قریشی گفت پاکستان به تروریست ها اجازه نخواهد داد در خاک آن فعالیت کنند، و «تفاوتی بین تروریست های خوب و بد وجود ندارد.»

او افزود پاکستانی ها هر روز با تهدید تروریسم روبرو هستند. وی اظهار داشت هر دو کشور هدف مشترکی در نبرد با تروریسم دارند. آقای قریشی همچنین خواهان همکاری آمریکا و پاکستان برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان شد.

کمک امنیتی آمریکا بخشی از تلاش برای کاهش تنش ناشی از حملات نظامی آمریکا و ناتو به جناح پاکستانی مرز دیده می شود. ناشکیبایی آمریکا از درنگ پاکستان در نبرد با شورشیان نیز به تنش دامن زده است.

واحدهای ارتش پاکستان که به نقض حقوق بشر مظنون هستند، از مجموعه کمک جدید بهره مند نخواهند شد.

کشتن زندانیان غیر مسلح و شهروندان در جریان حملات نظامی اخیر علیه نیروهای طالبان، از جمله این تخلفات است. نیویورک تایمز می گوید پخش یک ویدیوی اینترنتی که نشان می دهد مردانی با لباس های نظامی پاکستان، شش مرد جوان را می کشند، مقامات را به خود آورد.

XS
SM
MD
LG