لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

اندونزی و استرالیا از تصمیم رییس جمهوری آمریکا به تاخیر سفر به دو کشور پشتیبانی می کنند


مقامات در اندونزی و استرالیا می گویند آنها دلیل تصمیم باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای به تاخیر انداختن سفر به دو کشور را درک می کنند.

آقای اوباما قرار بود روز یکشنبه رهسپار اندونزی شود، اما برای جلب حمایت قانون گذارانی که در تغییر لایحه نظام بیمه درمانی مردد هستند و قرار است همان روز در مجلس نماینگان به رای گذاشته شود، در واشنگتن می ماند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت سفر رییس جمهوری به ماه ژوئن موکول شده است.

یک مشاور رییس جمهوری اندونزی می گوید او پیامی برای آقای اوباما فرستاد و وی را تشویق کرد در واشنگتن بماند و توجه خود را بر رای به لایحه متمرکز کند.

اما یک سخنگوی سفارت آمریکا در جاکارتا می گوید این تاخیر بسیاری از مردم اندونزی را که رییس جمهوری آمریکا را از خودشان می دانند، ناراحت کرده است.

آقای اوباما که بخشی از دوران کودکی خود را در اندونزی گذرانده است، قصد داشت در آنجا نطق عمده ای درباره مناسبات آمریکا با جهان اسلام ایراد کند.

آقای اوباما قرار بود از اندونزی رهسپار استرالیا شود و با کوین راد، نخست وزیر ملاقات کند.

راد در یک مصاحبه تلویزیونی گفت او از مبارزه پرزیدنت اوباما برای اصلاح سیستم بیمه درمانی در آمریکا پشتیبانی می کند زیرا خود او نیز برای اصلاح چنین سیستمی در استرالیا در تلاش است.

راد می گوید تغییر برنامه سفر رییس جمهوری آمریکا به استرالیا به او اجازه خواهد داد که به جای یک سفر شتابزده ۲۴ ساعته، سفری با آرامش داشته باشد.

XS
SM
MD
LG