لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

مسوولان آمریکایی از گفت و گوهای هسته ای با تهران دفاع کردند


وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی، در کنگره آمریکا شهادت داد
وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی، در کنگره آمریکا شهادت داد
جلسه بررسی نتایج مذاکرات بین المللی برای محدود ساختن برنامه هسته یی تهران، در سنای آمریکا، تشنج میان دولت باراک اوباما و قانونگزاران آمریکایی را بیش از پیش آشکار ساخته است.

مسووولان دولتی در این نشست کوشیدند به قانونگزارانی از هر دو حزب عمده آمریکا که درباره سودمندی این گفت و گوها تردید دارند، اطمینان بخشند که دیپلماسی در این زمینه امکان موفقیت دارد، و اگر گفت و گوبه ناکامی انجامد، جمهوری اسلامی بیش از اندازه مجازات خواهد شد.

رابرت منندز ، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، خواهان دریافت پاسخ به این پرسش بود که آیا توافق نهائی با تهران توانایی جمهوری اسلامی برای تولید سلاح های هسته یی را متوقف خواهد کرد یا بکلی از میان خواهد برد. سناتور منندز یادآور شد:
«توافقی نهائی که زیرساخت هسته یی ایران را متوقف بسازد اما توانایی جمهوری اسلامی را برای گسستن از آن توافق و تولید سلاح اتمی بر جای بگذارد، توافقی نیست که من بتوانم از آن پشتیبانی کنم.»

سناتور منندز طرحی را آماده ساخته که بر پایه آن، اگر گفت و گوهای هسته ای به شکست بینجامد، تحریم های مضاعفی بر جمهوری اسلامی اِعمال خواهد شد.

این طرح سناتور منندز و پرزیدنت اوباما را، که هر دو از حزب دموکرات اند، رویاروی هم قرار داده است.

باراک اوباما صریحاً گفته است که تصویب هر گونه طرحی برای افزایش تحریم ایران یا هر طرحی که گفت و گو با تهران را با شکست همراه سازد، «وتو» خواهد کرد.

سناتور منندز نگران است که ایران با حفظ توانایی , و ظرفیت برای تولید سلاح هسته یی، از قید تحریمهایی که بر جمهوری اسلامی اعمال شده، خود را رها سازد.

در نشست روز گذشته، همکاران سناتور منندز صریحتر از او بودند؛ از جمله سناتور جمهوریخواه جیمز ریش توافق موقت با تهران را «فاجعه» خواند و گفت که از تسکین محدود تحریمهای اعمال شده بر جمهوری اسلامی منزجر است:
«سیل بازرگانان به سوی تهران روان شده تا با ایران، مانند گذشته [انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده]، داد و ستد کنند. اگر این چیز [گفت و گوهای هسته ای] با شکست همراه شود، وظیفه کیست که غول را به درون بطری باز گرداند [تحریم ها را بار دیگر اعمال کند]؟»

وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور سیاسی، در این نشست تاکید کرد که هر گونه توافق نهائی در این زمینه، با نرمش برای ایران همراه نخواهد بود.

خانم شرمن گفت: «درباره پذیرش یا رد شروط توافقی نهائی با [ایران] ما در موضع مسلط خواهیم ماند. ما برای جمهوری اسلامی روشن ساخته ایم که اگر به تعهداتش وفا نکند، یا اگر ما نتوانیم بر سر راه حلی فراگیر و جامع به توافق دست یابیم، فوراً از کنگره خواهیم خواست که تحریمهای جدید و مضاعفی بر تهران اعمال کند.»

شماری از سناتورها ابراز نگرانی کردند از این که در طول زمان لازم برای تصویب قانون اعمال تحریم های جدید بر تهران، جمهوری اسلامی برنامه هسته ای اش را شتاب بخشد.

دیوید کوهن، معاون وزارت دارایی آمریکا در پاسخ یادآوری کرد: تسهیلی که هم اکنون در تحریم جمهوری اسلامی ایجاد شده، محدود و قابل بازگرداندن است»
«اگر ایران به تعهداتش بر پایه برنامه مشترک [با جامعه بین المللی]، پایبند نماند، تسهیل کنونی در تحریم ها را از میان بر می داریم و ، دست کم، تحریم های معوق شده را بار دیگر اعمال خواهیم کرد.»

تمامی سناتور ها به روند دیپلماسی در گفت و گو با تهران بدگمان و بدبین نیستند. سناتور تیم کین اعلام کرد که، در صورت لزوم، برای عاری نگاه داشتن ایران از سلاح هسته ای، آماده دادن رای مثبت به حمله نظامی به ایران است. سناتور کین بی درنگ استدلال کرد که پیش از اندیشیدن به تدابیر سخت و دشوار، دیپلماسی توام با حسن نیت را باید پی گیری کرد.
XS
SM
MD
LG