لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به میانمار سفر کرد


عکس آرشیوی از پاتریک مورفی دستیار معاون وزیر خارجه ایالات متحده
عکس آرشیوی از پاتریک مورفی دستیار معاون وزیر خارجه ایالات متحده

همزمان که آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل خواست اقدامات سریع و قوی بمنظور خاتمه دادن به خشونت نیروهای نظامی میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا اتخاذ کند، پاتریک مورفی معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در راس هیئتی به میانمار سفر کرد.

مایک پنس معاون رییس جمهوری آمریکا نیز روز چهارشنبه گفت، درگیری در میانمار صلح جهانی و منطقه را به خطر میاندازد.

او گفت «ایالات متحده بار دیگر از نیروهای امنیتی میانمار می‌خواهد بی‌درنگ خشونت را متوقف و از تلاش‌های دیپلماتیک برای یک راه حل دراز مدت حمایت کند. پرزیدنت ترامپ و من نیز از شورای امنیت و سازمان ملل می‌خواهیم اقدام سریع و قوی برای پایان دادن به این بحران اتخاذ کرده و به مردم روهینگیا در زمان نیاز امید بدهد. اگر این خشونت متوقف نشود، بحران تشدید شده و تنفر و هرج ومرج ممکن است منطقه را برای نسل‌ها در بر گیرد و صلح همه را به خطر بیاندازد.»

طی یکماه گذشته بیش از ۴۹۹ هزار مسلمان روهینگیایی از نقض حقوق بشر و تبعیض و خشونت در میانمار گریخته‌اند.

ستیزه جویان میانمار در اواخر اوت با حمله به نیروهای امنیتی یک سرکوب تلافی جویانه را موجب شدند که طی آن دهکده های اقلیت روهینگیایی سوزانده و زنان و کودکان کشته شدند.

آن سانگ سوچی رهبر میانمار دیروز گفت کشورش از نظارت جهانی هراسی ندارد و تضمین می کند با هر گونه نقض حقوق بشر یا اقداماتی که مانع ثبات و هماهنگی شوند، بر اساس قانون و عدالت، برخورد شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG