لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

با ورود ده هزارمین پناهجوی سوری به آمریکا وعده دولت اوباما عملی شد


ندیم فوزی ۴۷ ساله ده هزارمین پناهجوی پذیرفته از سوی آمریکاست که روز دوشنبه به همراه خانواده وارد سان دیگو شد.
ندیم فوزی ۴۷ ساله ده هزارمین پناهجوی پذیرفته از سوی آمریکاست که روز دوشنبه به همراه خانواده وارد سان دیگو شد.

وعده سال گذشته دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای پذیرش ۱۰ هزار پناهجوی سوری در طول یک سال، به رغم مخالفت‌ها و برخی نگرانی‌های امنیتی به ویژه از سوی جمهوریخواهان، حدود یک ماه پیش از موعد مقرر عملی شد.

شهریور ۱۳۹۴ کاخ سفید از طرحی برای پذیرش این تعداد پناهجو از سوریه در سال مالی جاری که آخر سپتامبر ۲۰۱۶ به پایان می‌رسد خبر داد؛ تصمیمی که با انتقادهایی، به ویژه از سوی جمهوریخواهان روبرو و حتی به تصویب طرحی در کنگره برای تعلیق آن منجر شد.

با این حال، دولت اوباما که پیشتر تهدید به وتوی هر مصوبه‌ای برای جلوگیری از اجرای این طرح کرده بود، روز چهارشنبه اعلام کرد که نه فقط یک ماه زودتر به هدف تعیین شده رسیده است، بلکه قصد دارد در سال آینده پناهجویان بیشتری را هم بپذیرد.

منتقدان از این نگران هستند که در میان پناهجویان، برخی عوامل نفوذی گروه‌های افراطی نیز وارد آمریکا شوند و دست به اقدامات تروریستی و خرابکارانه بزنند. نگرانی که جو بایدن معاون آقای اوباما آن را رد کرد و گفت بررسی‌های دقیق امنیتی در این زمینه انجام خواهد شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سوزان رایس، از مشاوران امنیت ملی اوباما، نوشت که ده هزارمین پناهجوی سوری قرار بود عصر دوشنبه وارد آمریکا شود و این اقدام انسان‌دوستانه "نه تنها پیامی است به مردم سوریه، بلکه به جامعه بین المللی" برای کمک به این مردم جنگ‌زده.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز پنجشنبه در گزارشی در همین زمینه نوشت، نام آخرین پناهجویی که با ورود او به آمریکا وعده کاخ سفید عملی شد "ندیم فوزی جوریه" است، و روز یکشنبه در آستانه پرواز به کالیفرنیا به همراه خانواده اش، مراسم ویژه‌ای نیز به همین مناسبت در امان پایتخت اردن برگزار شد.

بیش از ۵ میلیون نفر از مردم سوریه از آغاز بحران در سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون، آن کشور را ترک کرده اند و بیشتر آنها در کشورهای همسایه اسکان داده شده اند. اردن با نزدیک به ۶۶۰ هزار پناهجو، در صدر کشورهای پذیرنده پناهجویان سوری است.

XS
SM
MD
LG