لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۵۶
باراک اوباما می گوید آمریکا رو به رشد بیشتر است.

آخرین سخنرانی سالانه باراک اوباما در کنگره آمریکا

باراک اوباما در آخرین سال ریاست جمهوری خود، برای آخرین بار در سخنرانی سالانه "درباره وضعیت عمومی کشور" در کنگره آمریکا حضور یافته است. جزییات سخنان او را در زیر دنبال کنید:

* این هفتمین سخنرانی و آخرین سخنرانی سالانه باراک اوباما در کنگره است.

* آقای اوباما درباره چشم انداز خود برای آینده آمریکا سخن گفت.

* با اینکه چند ساعت پیش توقف قایقهای آمریکایی توسط سپاه اعلام شد، اما اوباما در سخنرانی خود اشاره ای به آن نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا در بخش آخر صحبت هایش گفت از اینکه در آمریکا اختلاف سیاسی موجب نادیده گرفتن دغدغه مردم شده، ناراحت است. او گفت روسای جمهوری پیشین آمریکا مانند آبراهام لینکلن یا فرانکلین روزولت کسانی بودند که تنفر ها را پایان دادند و اختلافات رو کم کردند.

وی افزود: من می خواهم در این یکسال آخر چنین کنم، می خواهم شکاف های سیاسی را کم کنم. اما این فقط وظیفه من نیست. آدم های خوبی در همین سالن هستند که می خواهند همکاری بیشتری باشد ولی به دام افتادند. آنها بخاطر ملزومات انتخاب شدن، خیلی حقایق را نادیده می گیرند.
اوباما افزود: بیاییم در انتخابات فقط به این فکر نکنیم که رئیس جمهور یا سناتور عوض کنیم. در حال حاضر سیاستمداران رای دهندگان را تایید می کنند، نه مردم سیاستمداران را.

اوباما همچنین به حقوق اقلیت ها در آمریکا گفت، دنیا به ما بخاطر سلاح مان احترام نمی گذارند، بلکه بخاطر آزادی مذهبی و احترام ما به مذاهب و تساهل است.

وی افزود اگر قرار باشد ما هم از تندروها تقلید کنیم، مثل آنهاییم. وقتی یک بچه اذیت می شود یا مسلمانهای اقلیت آزار می بینند، این ما را شرمگین می کند، این ما رو جلوی دنیا بی ابرو می کند. این کارها و نادیده دیدن حقوق اقلیتها، ما رو از کشور بزرگی که هستیم دور می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در آخرین سخنرانی سالانه خود بار دیگر تاکید کرد که زندان گوانتانامو را خواهد بست. وی تاکید کرد، این زندان جز هزینه چیزی برای ما ندارد. چون فقط بهانه برای دشمن است که علیه ما حرف بزنند.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود اشاره ای کوتاه به توافق ایران داشت و از اشاره به ماجرای توقف دو قایق آمریکایی توسط سپاه در روز سه شنبه، خودداری کرد.

رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق ایران، آن را یکی از موفقیت های دولت خود دانست و گفت ما اینجا در حالی مشغول صحبت هستیم که ایران برنامه هسته‌ای خود را به عقب رانده، ذخایر اورانیوم خود را به خارج منتقل کرده و جهان از بروز یک جنگ دیگر جلوگیری کرده است.

اوباما علاوه بر مسائل مهم داخلی ایالات متحده، به چالش‌های عمده بین‌المللی از تروریسم داعش و القاعده و همچنین برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت با تشکیل یک ائتلاف جهانی و دیپلماسی اصولی، موفق شدیم از یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای پیشگیری کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی اش به استراتژی خود در مبارزه با تروریست ها اشاره کرد و گفت، ما نمی توانیم در همه کشورهای جهان حضور داشته باشیم. این مدیریت نیست.

وی افزود: کاری که ما کردیم این است که ائتلافی از کشورهای منطقه تشکیل دادیم تا بتوانیم از همه قدرت ها برای سرکوب تروریستها استفاده کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به داعش و القاعده گفت، آنها سعی دارند بگویند که نماینده یکی از قدیمی ترین مذاهب جهان هستند اما اینطور نیست. آنها فقط آدم کش هستند.

وی افزود: اگر می خواهید بدانید استراتژی من در مبارزه با تروریست ها چیست، بدانید که ما به دنبال تروریستها می رویم و انها را مجازات می کنیم. از بن لادن بپرسید. از رهبر القاعده در یمن بپرسید.

اوباما با اشاره به قدرت نظامی آمریکا گفت که این کشور قویترین کشور دنیاست. تمام! این جای بحث ندارد.

وی افزود: توان نظامی ما یک تنه، به اندازه هشت کشور بزرگ دنیا است. هیچ کشوری مستقیم به ما و متحدان ما حمله نمی کنند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم دنیا بیش از گذشته، نگاه شان به ما است؛ آنها در بحران ها به پکن چین نگاه نمی کنند بلکه به ما نگاه می کنند.

اوباما بعد از اشاره به تغییرات اقلیمی و اهمیتی که دارد، گفت ما در آمریکا هفت سال پیش بحث انرژی های پاک را شروع کردیم و الان آمریکا شصت درصد در مصرف سوختهای فسیلی صرفه جویی کرده است و آلودگی محیط زیست به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG