لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

تلاش اوباما برای راضی کردن عربستان به حضور ایران در مذاکرات سوریه


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده - آرشیو

رئیس جمهوری ایالات متحده شخصا با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی تماس گرفت تا وی را برای شرکت در مذاکرت سیاسی درباره آینده سوریه که ایران نیز برای نخستین با در آن دعوت شد، متقاعد کند.

به گزارش نشریه فارین پالیسی، این اقدام باراک اوباما که ماه گذشته میلادی صورت گرفت، نشان می‌‌دهد که دسترسی به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، تا چه حد برای کاخ سفید اهمیت دارد.

گفت‌وگوی تلفنی سران آمریکا و عربستان چهار روز پس از آن صورت گرفت که وزیران خارجه ایالات متحده و روسیه، در نشستی پشت درهای بسته در وین، تلاش کردند ریاض و آنکارا را برای شرکت در نشست آینده سوریه – حتی در صورت نبود تضمینی روشن برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت – ترغیب کنند.

به نوشته فارین پالیسی، اهمیت دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه به حدی است که اوباما شخصا دست به کار شد تا به قدرت‌های منطقه‌ای – بویژه عربستان – تضمین دهد که حضور ایران در این مذاکرات به معنای نادیده گرفتن مواضع آنها نیست.

مقام‌های آمریکا پنجم آبان ماه اعلام کردند برای نخستین بار از ایران – که به همراه روسیه از حامیان سرسخت بشار اسد است - برای شرکت در گفت‌وگوهای بین المللی به منظور پایان دادن به جنگ داخلی سوریه دعوت شده است.

این نشست روز جمعه هشتم آبان ماه با حضور ۱۷ کشور و نمایندگان سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در پایتخت اتریش برگزار شد.

با وجود آن که ایران نیز بر لزوم دستیابی به راه حل سیاسی برای سوریه تاکید می‌کند، اما بر خلاف عربستان می‌گوید بشار اسد باید بخشی از راه حل سیاسی برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه باشد.

XS
SM
MD
LG