لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

باراک اوباما: پس از ریاست جمهوری نیز برای تحقق اهدافمان تلاش می‌کنم


باراک اوباما اول بهمن ماه کاخ سفید را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تحویل خواهد داد.
باراک اوباما اول بهمن ماه کاخ سفید را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تحویل خواهد داد.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده با انتشار پیامی در روز شنبه، ضمن تبریک سال نو به مردم آمریکا، به دستاوردهای دولت خود در هشت سال گذشته اشاره کرد و گفت، بعد از پایان این دوران نیز برای تحقق اهدافی مانند توسعه خدمات بیمه‌های درمانی و حفظ محیط زیست، تلاش خواهد کرد.

وی قرار است سه هفته دیگر، ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی (اول بهمن ۱۳۹۵)، کاخ سفید را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تحویل دهد.

آقای اوباما پیام خود را اینگونه آغاز کرد: «سال نو بر همه مبارک. زمانی که برگی را ورق زده و از دریچه سال نو به آینده می نگریم، خواستم از همه شما به خاطر تلاش هایتان در هشت سال اخیر، که با هدف نیرومندتر کردن آمریکا انجام شد، تشکر کنم. هنگامی که برای ورود رسمی به کاخ سفید آماده می شدم، با شدید ترین بحران اقتصادی در هشتاد سال اخیر روبرو شدیم و تا لبه پرتگاه رکود اقتصادی پیش رفتیم.

هر ماه تقریبا ۸۰۰ هزار آمریکایی شغل خود را از دست می دادند، و در برخی از مناطق، یکی از هر پنج نفر، بیکار شده بود. تلاش برای حل مسائلی از قبیل بیمه های درمانی و تغییرات آب و هوا همواره به فردا موکول می شد، و هنوز ۱۸۰ هزار سرباز آمریکایی در عراق و افغانستان بودند، و پناهگاه اسامه بن لادن نیز هنوز کشف نشده بود. اما در این هشت سال توانستیم رکود را به بازسازی تبدیل کرده و تقریبا شانزده میلیون شغل غیردولتی بوجود آوریم؛ نیروهای زبده ما عدالت را در مورد بن لادن اجرا کردند، و ۱۶۵ هزار تن از نیروهای نظامی مان در خارج را به کشور باز گردانیم.»

باراک اوباما در ادامه با بیان این که اقدامات انجام شده در دوران دولت او به کاهش فقر و افزایش درآمد خانواده‌ها منحصر نیست، گفت «در واقع درآمد یک خانوار معمولی در سال گذشته ۲۸۰۰ دلار افزایش یافته است. این افزایش که بیشتر شامل طبقات متوسط و پائین شد، در نوع خود یک رکورد محسوب می شود، و علاوه بر آن ۲۰ میلیون آمریکایی دیگر از نعمت بیمه های درمانی برخوردار شدند.

تجدید رابطه با کوبا فصل جدیدی در رابطه بین دو کشور گشود، و از طریق دیپلماسی توانستیم برنامه ایران برای تولید تسلیحات اتمی را متوقف کنیم. تلاش های مستمر دولت من باعث شد تا تقریبا ۲۰۰ کشور در کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس شرکت کنند، و تمام این اقدامات آمریکا را به کشوری تبدیل کرده که بیش از گذشته در سراسر جهان مورد احترام است.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که دستاوردهای دولتش در بدترین شرایط ممکن حاصل شد، هرچند معتقد است که همه اینها مدیون دو عامل است: «انتخاب‌های مشکل ما، و کار و سرسختی شما. تضمین حفظ و ادامه این دستاوردها، اعم از گسترش بیمه های درمانی، یا تقویت مقررات در مورد داد و ستد در بانک ها، و حفاظت از محیط زیست، که روند توسعه آن، گاهی به صورت آهسته و دلسردکننده در می آید، مانند همیشه بر عهده همه ماست، و من نیز مفتخرم که به عنوان رئیس جمهوری شما خدمت کرده ام. حال که خود را برای پایان این دوران و بازگشت به شهروندی که از مقام ریاست جمهوری مهمتر است آماده می‌کنم، می‌دانم که در تمام اقدامات آتی شما برای دستیابی به زندگی و آمال و آرزوهای برابر، که زیربنای اندیشه بنیانگذاران این کشور است، شریک و سهیم خواهم بود.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG