لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۹

اوباما به پرسش های یهودیان آمریکا درباره توافق اتمی ایران پاسخ می دهد


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه از طریق کنفرانس ویدئویی اینترنتی به پرسش‌های یهودیانی که از توافق هسته‌ای جامعه جهانی با ایران نگران هستند پاسخ خواهد داد.

این وب‌کست از سوی دو نهاد یهودی "فدراسیون‌های یهودیان آمریکای شمالی" و "کنفرانس رؤسای سازمان‌های اصلی یهودیان آمریکایی" سازماندهی شده است، که پیشتر نظرات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا را در همین زمینه جویا شده بودند.

مدیر فدراسیون‌های یهودیان آمریکای شمالی در واشنگتن به صدای آمریکا گفت، شنیدن نظرات رهبران اسرائیل و آمریکا می‌تواند به شکل گیری افکار عمومی نسبت به توافق هسته‌ای با ایران نقش داشته باشد.

به گفته ویلیام داروف "بسیاری از مردم در اجتماعات یهودیان تصمیمشان را در باره توافق با ایران گرفته‌اند، اما هنوز بسیاری نیز هستند که تصمیم مشخصی ندارند و نسبت به امنیت آینده آمریکا و امنیت منطقه خاورمیانه فکر می‌کنند و می‌خواهند تا جایی که می‌توانند اطلاعات کسب کنند."

وی در ادامه گفت "بسیاری هستند که با منابع متعدد آگاه به این مسائل صحبت می کنند و شنیدن نظرات نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری آمریکا می تواند در شکل گیری اذهان عمومی تاثیر داشته باشد."

نظرسنجی‌‌های مختلف نشان می‌دهد بیشتر آمریکایی‌های یهودی با توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه وین موافق هستند، که این میزان، درصد بیشتری از درصد کلی رضایت مردم آمریکا از توافق است.

اما، گروه های طرفدار اسرائیل، شامل کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک)، میلیون‌ها دلار برای جلب افکار عمومی در مخالفت با توافق هسته‌ای هزینه می‌کنند.

انتظار می‌رود سازمان موسوم به "شهروندان برای ایران بدون هسته‌ای" ۲۰ میلیون دلار برای مخالفت با توافق هسته‌ای هزینه کند.

گفته می‌شود، برخی دیگر از سازمان‌های یهودیان، از جمله "پروژه اسرائیل" و "کمیته اضطراری برای اسرائیل و آمریکا علیه ایران هسته‌ای" حتی هزینه‌های بالاتری برای مخالفت با توافق هسته‌ای با ایران در نظر گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG