لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

با وجود شکست در انتخابات، بازی سیاست خارجی اوباما به پایان نرسیده است


اولین کنفرانس خبری باراک اوباما پس از پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات کنگره آمریکا
اولین کنفرانس خبری باراک اوباما پس از پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات کنگره آمریکا

از غارتگری پیکارجویان جهادی در عراق تا جدایی طلبان طرفدار روسیه در اوکراین و گردن زدن آمریکایی ها در سوریه، نشانه هایی از جهان در بحران. این رخدادها موجب دامن زدن به این برداشت که رییس جمهور آمریکا ضعیف عمل کرده که به تبع آن منجر به برد بزرگ جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره شد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی نوشت، پیروزی گسترده جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و سنا منجر به پیچیده تر شدن و نه صرفا تحت شعاع قرار گفتن سیاست خارجی دولت پرزیدنت اوباما که درگیر جنگها در خاورمیانه، شرق اروپا و سیاست تهاجمی چین در آسیا خواهد شد.

حالا رقبای آقای اوباما در کنگره، قدرت بیشتری در دو سال آخر دوره ریاست جمهوری اوباما خواهند داشت. اما رییس جمهوری هنوز هم قدرت زیادی جهت هدایت سیاست خارجی خواهد داشت و بنابراین ممکن است تمرکزش را بیشتر بر روی سیاست خارجی تا سیاست داخلی که احتمالا توسط کنگره پیش رو به چالش کشیده می شود، خواهد گذارد.

جمهوریخواهان بارها آقای اوباما را به تضعیف نقش رهبری آمریکا در جهان به خاطر تعلل در تصمیمگیریهای قدرتمند، متهم کرده اند. در پاسخ به این اتهامات، گفته اند که تصمیمات عجولانه موجب افزایش اقدامات نظامی خواهد شد.

موارد اختلافی

رویترز در این گزارش افزود: با به اکثریت رسیدن جمهوریخواهان، احتمال موضع گیری سر سختانه تر آنها در قبال توافق جامعه هسته ای شود. آنها نگرانند که برای دستیابی به یک توافق دولت آقای اوباما تحریمهایی که موجب شد ایران را به پای میز مذاکره بکشاند خیلی زود بر هم بزند. زیرا طبق قانون آقای اوباما می تواند برخی از این تحریمها را معلق کند اما برای برداشت قانونی آنها نیازمند تصویب قوانین جدید در کنگره است.

امضای توافق هسته ای با ایران موجب ماندگاری میراث آقای اوباما در سطح جهانی خواهد شد. حال اگر آقای اوباما به دنبال دور زدن کنگره باشد، جمهوریخواهان حتما با تصویب قوانینی جدیدی با او مقابله بمثل خواهند کرد.

مساله مبارزه با داعش یا دولت اسلامی در عراق و شام، نیز موجب اصطکاک بین دولت آقای اوباما و کنگره جمهوریخواه خواهد بود. زیرا عمده جمهوریخواهان نحوه مبارزه دولت آقای اوباما با داعش که همانا حملات هوایی و کمک به تسلیح محدود نیروهای معتدل سوریه ای است را قبول ندارند آنرا را محکوم به شکست می دانند.

کنگره جمهوریخواه آقای اوباما را زیر فشار خواهد گذارد تا موضع قویتری در برابر سیاست های توسعه طلبانه ولادیمیر پویتن، رییس جمهوری روسیه در اوکراین. آنها خواهان اقدماتی فراتر از وضع تحریمها علیه مسکو هستند.

مساله بستن زندان گوانتانامو. علی رغم اینکه آقای اوباما بارها خواستار بستن این زندان بازمانده از دوران ریاست جمهوری جرج بوش، رییس جمهوری پیشین، اما تاکنون موفق نبوده و با توجه به نتیجه انتخابات میان دوره ای این امر نیز مشکل تر و شاید ناممکن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG