لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

لیستی از موضوعات بر روی میز مذاکرات اوباما با کامرون در لندن


باراک اوباما و دیوید کامرون روز جمعه در لندن دیدار کردند.
باراک اوباما و دیوید کامرون روز جمعه در لندن دیدار کردند.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در آغاز سفرش به بریتانیا تاکید کرد که همکاری منحصر بفرد دو کشور در مقابله با تروریسم، و چاره جوئی برای بحران مهاجرت و مشکلات اقتصادی جهان، نقشی تعیین کننده سرنوشت ساز دارد.

باراک اوباما، که روز پنجشنبه وارد لندن شده است، همچنین ابراز امیدواری کرد که مردم بریتانیا در رفراندوم تعیین سرنوشت عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا، به ماندن در این اتحادیه رای بدهند.

وی همزمان با حضور در بریتانیا، در سرمقاله ای که در روزنامه دیلی تلگراف چاپ کرد، از آن کشور خواست برای کمک به مقابله بین المللی با تروریسم، همچنان در اتحاد با اروپا باقی بماند.

رئیس جمهوری ایالات متحده سپس از مردم بریتانیا خواست در همه پرسی که دو ماه دیگر برگزار می شود، به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای دهند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در واکنش به اظهارات آقای اوباما گفت، مردم آن کشور باید از دیدگاه های دوستان خود در جهان برای تصمیم گیری در باره آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا استقبال کنند.

با این حال، بوریس جانسون شهردار لندن که از مخالفان سرسخت باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپاست، اظهارات پرزیدنت اوباما را "نوعی دورویی" خواند و گفت "این نظر چیزی نیست که آمریکایی ها خودشان دموکراسی کشورشان را منوط به آن کنند."

پرزیدنت اوباما می گوید در طول دیدارش از لندن پیرامون طیف وسیعی از مسائل با دیوید کامرون گفتگو می کند.

این فهرستی از موضوعات مورد گفت و گوی اوباما و کامرون است:
- نابودی داعش
- حل تنش های سیاسی در خاورمیانه از یمن گرفته تا سوریه و لیبی
- سرمایه گذاری در ناتو برای رویارویی با چالش ها در افغانستان
- اطمینان بخشی به متحدان غربی که از تهاجمات روسیه نگرانند

آقای اوباما در باره سفرش به بریتانیا گفت گمانه زنی های بسیاری در این مورد شده، که حتی برخی از آنها جنجال برانگیز است، اما صادقانه گفته است که اعتراف می کنم می خواهم شخصاً تولد ملکه الیزابت را به او تبریک بگویم.

پرزیدنت اوباما شام را با خانواده سلطنتی صرف خواهد کرد. میشل اوباما بانوی اول آمریکا نیز برای تبریک به ملکه الیزابت و حضور در مراسم شام به مناسبت نودمین سال تولد او به بریتانیا سفر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از سفر به بریتانیا، در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی شرکت کرد و ضمن قدردانی از حمایت کشورهای عضو این شورا از توافق هسته ای با ایران، این توافق را دستاوردی خواند که جهان را امن تر خواهد کرد.

با این حال، وی با این یادآوری این که بزرگترین اختلاف بین آمریکا و کشورهای عرب خلیج فارس موضوع ایران است، گفت که آمریکا و متحدانش رفتار تحریک آمیز ایران در منطقه را زیر نظر دارند.

XS
SM
MD
LG