لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

بریتانیا برای ادامه حضور در اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار می کند


دیوید کامرون پس از نشست کابینه در روز شنبه
دیوید کامرون پس از نشست کابینه در روز شنبه

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا اواخر روز جمعه با رهبران ۲۷ عضو اتحادیه اروپا در مورد باقی ماندن کشورش در اتحادیه اروپا به توافق رسید.

مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا از روز پنجشنبه آغاز شده بود. بر اساس توافق جدید، بریتانیا با عنوان "وضعیت ویژه" در اتحادیه اروپا باقی می ماند.

نخست وزیر بریتانیا روز شنبه و پس از یک نشست با اعضای کابینه خود در لندن، اعلام کرد که یک همه پرسی در بریتانیا در تاریخ ۲۳ ژوئن، سوم تیرماه ۱۳۹۵، برگزار خواهد شد که در آن مردم بر سر ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا تصمیم خواهند گرفت. برخی از اعضای کابینه دیوید کامرون از ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کرده اند در حالی که برخی دیگر خواهان خروج این کشور از اتحادیه اروپا هستند.

دیوید کامرون در سخنان خود هشدار داده است که ترک اتحادیه اروپا می تواند "عواقب پیش بینی نشده" ای برای بریتانیا داشته باشد.

آقای کامرون از رهبران اتحادیه اروپا پیش از توافق خواسته بود شیوه "زندگی کن و بگذار زندگی کنند" را در پیش گیرند، تا بریتانیا بتواند در اتحادیه اروپا باقی بماند.

دیوید کامرون و ۲۷ رهبر دیگر اتحادیه اروپا در اجلاسی دو روزه در بروکسل که تمرکزش بحران ورود مهاجران به اروپا و عدم خروج بریتانیا از این اتحادیه بود، شرکت کرده بودند

آقای کامرون گفته بود "زمان بررسی جایگاه بریتانیا در اروپا فرارسیده است، اگر ما بتوانیم به توافقی برسیم که مردم بریتانیا را به حمایت از عضویت در اتحادیه تشویق کند، فرصت حل این مشکل را خواهیم داشت."

وی در ادامه گفته بود "سیاست زندگی کن و بگذار زندگی کنند" به بریتانیا و دیگر اعضای اتحادیه اجازه نرمش در شیوه های حکومت در داخل کشور می دهد، تا هنوز بتوانند عضو اتحادیه باقی بمانند.

XS
SM
MD
LG