لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

رئیس جمهوری آمریکا وارد آرژانتین شد؛ باراک اوباما در پارک قربانیان رژیم کودتا حاضر می شود


این اولین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا در دو دهه اخیر به آرژانتین است.
این اولین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا در دو دهه اخیر به آرژانتین است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دقایقی بعد از نیمه شب چهارشنبه برای دیداری دو روزه وارد بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین شد.

سفر باراک اوباما که با هدف احیای روابط گرم بین دو کشور صورت گرفته، مصادف با چهلمین سالگرد کودتای نظامی در آرژانتین است که از پشتیبانی واشنگتن برخوردار بود.

همزمان، واشنگتن هفته گذشته اعلام کرد اسناد مربوط به دوران اختناق و کشتار در آرژانتین را علنی خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با موریسیو ماکری رئیس جمهوری جدید آرژانتین دیدار و گفتگو می کند. قرار است روسای جمهوری دو کشور در کنفرانس خبری مشترک حاضر شوند.

آقای اوباما می خواهد روابط دیپلماتیک با آرژانتین را که در دوران کریستینا فرناندز رئیس جمهوری پیشین از سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵، به سردی گراییده بود، بار دیگر احیا کند.

پیروزی موریسیو ماکری در دسامبر سال میلادی گذشته بر خانم فرناندز، به عنوان خروج آرژانتین از صف بندی کشورهای موسوم به چپ تلقی می شود.

سفر دو روزه باراک اوباما نمایانگر حمایت از اصلاحات اقتصادی ماکری است که روابط نزدیکی با بخش های سرمایه گذاری دارد و می تواند گشایش اقتصادی در آرژانتین، سومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین را به دنبال داشته باشد.

واشنگتن می گوید باراک اوباما سرعت اصلاحات در آرژانتین را امیدوار کننده خوانده است.

احزاب چپ گرای آرژانتین گفته اند به سفر رئیس جمهوری آمریکا که با چهلمین سالگرد کودتای مارس ۱۹۷۶ مصادف شده، اعتراض خواهند کرد.

آرژانتین از سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۳ شاهد چند رژیم کودتا و دوران اختناقی بود که به دوران "جنگ کثیف" موسوم است.

معترضان از روابط گرم با واشنگتن که از حامیان اولیه دوران دیکتاتوری آرژانتین بود، ناراضی اند. در "جنگ کثیف" بیش از ۳۰ هزار مخالف رژیم کودتا کشته و بسیاری ناپدید شدند.

منتقدان روابط نزدیک آرژانتین و آمریکا در گذشته از دولت آمریکا خواسته اند برای پشتیبانی از کودتای نظامی در آن کشور عذرخواهی کند.

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد، اسناد سازمان های اطلاعاتی و نظامی درباره دیکتاتوری در آرژانتین را از طبقه بندی محرمانه خارج می کند.

حضور باراک اوباما در روز پنجشنبه در پارکی که برای یادبود قربانیان رژیم کودتا در آرژانتین ساخته است، تلاش برای تسکین منتقدان به سیاست های گذشته آمریکا در آن کشور تلقی می شود.

به گفته کاخ سفید، باراک اوباما معتقد است پیشروی به سوی آینده در قاره آمریکا و دیگر نقاط جهان، نیازمند درک روشن از گذشته است.

XS
SM
MD
LG