لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۰۵

گفته های باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا درباره مصر


گفته های باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا درباره مصر

هرچند پرزیدنت اوباما مشخصا از ایران نام نبرد، اما درباره آنچه آن را قدرت معنوی عدم توسل به خشونت در مصر توصیف کرد سخن گفت و اظهار داشت این رویداد «جهت تاریخ را به سوی عدالت تغییر داد.»

رییس جمهوری با یادآوری این که تحریر، نام میدانی در قاهره که کانون اعتراضات بود، به معنای آزادی است، گفت این کلمه از این پس آنچه را مردم مصر برای تغییر کشورشان و جهان انجام دادند، به یاد جهانیان خواهد آورد.

در جلسه گفت و گوی رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید با خبرنگاران، بارها این پرسش مطرح شد که آیا رییس جمهوری و دولت او معتقد هستند آنچه در مصر اتفاق افتاد می تواند در دیگر کشورهای منطقه، مانند اردن و ایران نیز روی دهد یا نه.

در ایران، دولت در حالی که از قیامی که حسنی مبارک را ناچار ساخت استعفا دهد استقبال کرد، به سرکوب اپوزیسیون پرداخت و رسانه های بین المللی و اینترنت را مسدود کرد.

رابرت گبیز گفت واکنش دولت ایران مغایرتی را با رویدادهای مصر نشان می دهد:

*** بین شیوه تماس دولت مصر و مردم مصر با یکدیگر و رفتار دولت ایران که مردم خودش را تهدید می کند، مغایرتی آشکار وجود دارد. به گمان من، اگر دولت ایران به اندازه آنچه در بیانیه هایش می گوید به خودش اطمینان دارد، نباید از تظاهرات مسالمت آمیز مانند آنچه در قاهره و در سراسر مصر دیده اید در هراس باشد.

درباره پیامدهای تحولات مصر در منطقه و نقاط دیگر، آقای گیبز پاسخ همیشگی را تکرار کرد که: آمریکا از حقوق اولیه جهانی حمایت می کند و بر این باور است که دولت ها مسئول هستند به آنها پای بند بمانند.

وقتی خبرنگاری پرسید آیا حوادث مصر به تعدیل مشخصی در سیاست آمریکا نسبت به دیگر دولت های سرکوب گر در سراسر جهان منجر خواهد شد یا نه، وی گفت آمریکا به دولت ها در نیاز به حمایت از حقوق اولیه مردم پیوسته فشار می آورد:

**** ما در این باره مستقیما با دولت ها گفت و گو کرده ایم. دوباره، آنچه را در زمانی نه چندان دور با دولت چین صورت گرفت متذکر می شوم، نتیجه مذاکرات این بود که رهبر چین گفت در زمینه حقوق بشر باید کارهای زیادی انجام گیرد.

پرزیدنت اوباما در اظهاراتش درباره مصر گفت آنچه جهت تاریخ را به سوی عدالت تغییر می دهد، نیروی معنوی شیوه های خالی از خشونت است، نه تروریسم یا قتل بی معنا.

از رابرت گیبز پرسیده شد آیا این کلمات به این معنا است که دولت اوباما اینک باور دارد بیان نارضایی عمومی، نظیر رویدادهای مصر، به زیان تلاش های گروه های افراطی برای یارگیری خواهد بود.

وی گفت کلمات رییس جمهوری معنایی بسیار مشخص داشت، و افزود آنچه در مصر دیده شد با نگرش گروه هایی مانند القاعده در تضاد است. سخنگوی کاخ سفید افزود آنها «هم کیشان مذهبی خود را کشته اند، با این هدف که مردم را بترسانند و وحشت آفرینی کنند.

XS
SM
MD
LG