لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۰

آمریکا چهار شرکت خارجی را به فهرست سیاه «فعالیت‌های سایبری خصمانه» اضافه کرد


لوگوی شرکت ان‌اس‌او - آرشیو
لوگوی شرکت ان‌اس‌او - آرشیو

ایالات متحده چهار شرکت مستقر در اسرائيل، روسیه، و سنگاپور را به فهرست نهادهایی که فعالیت‌های مخرب سایبری انجام می‌دهند، اضافه کرد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد گروه «ان‌اس‌او» و شرکت «کندیرو» مستقر در اسرائیل را به فهرست سیاه تجاری خود اضافه کرده است.

این وزارتخانه گفت که این شرکت‌ها نرم افزارهای جاسوسی را به دولت‌های خارجی فروخته‌اند که از آن برای هدف قرار دادن مقامات دولتی، روزنامه نگاران، کارکنان سفارتخانه‌ها، و دیگران استفاده می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفته است که علاوه بر گروه «ان‌اس‌او» و «کندیرو»، دولت آمریکا دو شرکت خارجی دیگر در سنگاپور و روسیه را به فهرست نهاد‌هایی که علیه امنیت ملی و منافع سیاست خارجی اقدام می‌کنند، افزوده است. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید قرار گرفتن نام این شرکت‌ها در چنین فهرستی به منزله اقدام علیه دولت‌ها و یا کشورهایی که این شرکت‌ها در آنها مستقر هستند، نیست.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته است دولت بایدن - هریس به عنوان بخشی از تعهد خود نسبت به قرار دادن حقوق بشر در مرکز سیاست خارجی ایالات متحده، در تلاش است تا از گسترش و سوء‌استفاده از ابزارهای دیجیتال که برای سرکوب استفاده می‌شود، جلوگیری کند.

نهاد بین المللی حقوق بشری سازمان عفو بین الملل گفته است که یک کارمند آن هدف ابزار‌ جاسوسی شرکت اسرائيلی ان‌اس‌او قرار گرفته‌اند.

به گزارش رویترز، جاسوس‌افزار پگاسوس، ساخت شرکت اسرائیلی «ان‌اس‌او» به کشورهای مختلف فروخته شده است و آنها از این برنامه در مواردی برای جاسوسی از روزنامه‌نگاران، مقامات، و فعالان حقوق بشر استفاده کرده‌اند.

این جاسوس‌افزار پیشرفته با ورود به گوشی‌ همراه یا رایانه شخصی، به تمامی اطلاعات، پیام‌ها، و عکس‌های کاربر دسترسی پیدا می‌کند، و از قابلیت فیلمبرداری و شنود برخوردار است.

XS
SM
MD
LG