لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

افزایش نگرانی‌ها درباره جاسوس‌افزار پگاسوس؛ مکرون و مرکل هم واکنش نشان دادند


نگرانی‌ها درباره بدافزار پگاسوس
نگرانی‌ها درباره بدافزار پگاسوس

یک قانون‌گذار ارشد اسرائیلی روز پنجشنبه گفت که به دلیل ماجراهای مرتبط با جاسوس‌افزار «پگاسوس»، یک هیأت پارلمانی این کشور ممکن است به دنبال ایجاد تغییراتی در قوانین صادرات دفاعی اسرائیل باشد.

به گزارش رویترز، این جاسوس‌افزار ساخت شرکت اسرائیلی «ان‌اس‌او» به کشورهای مختلفی فروخته شده است و آنها از این سیستم در مواردی برای جاسوسی از روزنامه‌نگاران، مقامات، و فعالان حقوق بشر استفاده کرده‌اند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از جمله رهبرانی است که گفته می‌شود احتمالا از طریق این جاسوس‌افزار هدف قرار گرفته است. او پنجشنبه از کابینه خود خواست که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند.

در حالی که نگرانی‌ها از ابعاد گسترده استفاده از جاسوس‌افزار پگاسوس در اتحادیه اروپا افزایش یافته است، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین به خبرنگاران گفت این جاسوس‌افزار نباید در اختیار کشورهایی که در آنها نظارت قضایی وجود ندارد، قرار گیرد.

رام بن باراک، رئیس کمیته امور خارجی و دفاعی پارلمان اسرائیل، در گفت‌وگو با رادیو ارتش اسرائیل ضمن اشاره به وظیفه سازمان دولتی کنترل صادرات دفاعی اسرائیل در این زمینه، تأکید کرد که باید موضوع صدور این مجوزها مورد بررسی قرار گیرد.

اسرائیل تیمی از اعضای وزارتخانه‌های دولتی را مسئول بررسی گزارشی در این رابطه کرده است. این گزارش، که بر اساس تحقیقات ۱۷ رسانه‌ منتشر شده، درباره استفاده از جاسوس‌افزار پگاسوس برای هک و جاسوسی از گوشی‌های هوشمند افشاگری کرده است.

این جاسوس‌افزار پیشرفته با ورود به گوشی‌ همراه یا رایانه شخصی، به تمامی اطلاعات، پیام‌ها، و عکس‌های کاربر دسترسی پیدا می‌کند، و از قابلیت فیلمبرداری و شنود برخوردار است.

از سایر رهبرانی که گفته می‌شود از طریق این جاسوس‌افزارهدف قرار گرفته‌اند، می‌توان به عمران خان نخست وزیر پاکستان، و محمد ششم پادشاه مراکش اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG