لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

درخواست فوری رئیس سیا از کنگره آمریکا


سنای آمریکا باید سرنوشت موادی از قانون میهن پرستی را مشخص کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا هشدار داد که تروریست های بین المللی، به دنبال آن هستند که از یک خلاء قانونی در عملیات گسترده شنود امنیتی آمریکا، سوء استفاده کنند.

در نبود یک مصوبه جدید کنگره آمریکا، موارد مهم این برنامه امنیتی، روز یکشنبه باید پایان یابد.

جان برنان در مصاحبه ای با شبکه سی.بی.اس از سنای آمریکا خواست طرح لازم را تصویب کنند تا آژانس امنیت ملی آمریکا بتواند همچنان به سابقه میلیون ها تماس تلفنی آمریکاییان و متهمان به تروریسم دسترسی داشته باشد و جلوی حملات احتمالی به آمریکا را بگیرد.

ریچارد کلارک، یکی از کارشناسان امور ضد تروریستی معتقد است قانون موسوم به میهن دوستی چنان ابزار موثری برای مبارزه با تروریسم است که رئیس جمهوری آمریکا آماده است برای تمدید آن با کنگره سازش کند.

آقای کلارک که پیشتر یکی از مشاوران کاخ سفید در امور مبارزه با تروریسم بوده است این نظر را در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ای بی سی مطرح ساخت.

او گفت: «رئیس جمهوری آمریکا می گوید که حاضر است تا از بخش جمع آوری توده ای مکالمات تلفنی داخلی و خارجی در آمریکا، که جنجالی ترین قسمت این قانون است، صرفنظر کند. این کار که پس از حوادث ۱۱ سپتامبر و توسط آژانس امنیت ملی آمریکا انجام شده، پروژه بسیار عظیمی است. اما صادقانه بگویم، نتیجه چندانی در بر نداشته است! شخصا معتقدم که علی رغم درخواست موکد کاخ سفید، کنگره، «پاتریوت اکت» (قانون میهن دوستی) را به صورت فعلی تمدید نخواهد کرد، و به احتمال زیاد تا چند روز دیگر، مجموعه ای بنام "قانون آزادی آمریکا" را که فاقد بخش ضبط و نگهداری کلیه مکالمات تلفنی داخلی و خارجی است، جایگزین آن خواهد کرد.»

سنای آمریکا امشب باید سرنوشت چند ماده مهم در قانون موسوم به میهن دوستی را، که شامل جمع آوری سوابق تلفنی مردم آمریکا است، روشن کند. سنا اگر تا ساعت ۱۲ نیمه شب یکشنبه، مصوبه مجلس نمایندگان در این مورد را تصویب نکند، آژانس امنیت ملی آمریکا مجبور است برنامه جمع آوری اطلاعات تلفنی مردم آمریکا را تعطیل کند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از سنای این کشور خواسته است مصوبه فرا جناحی موسوم به «قانون آزادی آمریکا» را که در روز سیزدهم ماه مه جاری با ۳۳۸ رای موافق مقابل ۸۸ رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شد، تا قبل از اتمام مهلت قانونی امشب تصویب کند.

آقای اوباما در پیام هفتگی در روز شنبه خود گفت اگر سنا در تصویب این مصوبه کوتاهی کند راهکارهای موثر در مبارزه علیه تروریسم بسته خواهند شد.

سناتور جمهوریخواه رند پاول که داوطلب رقابت های ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ است روز شنبه گفت با استفاده از راهکارهای قانونی در سنا، برای انقضای آن چه که برنامه های غیر قانونی آژانس امنیت ملی آمریکا خواند اقدام خواهد کرد.

رهبر اکثریت سنا، سناتور جمهوریخواه میچ مک کانل از سوی دیگر خواستار تصویب قانون میهن دوستی به شکل اولیه و بدون اضافه شدن مفاد اصلاحی مورد تایید آقای اوباما است.

مفادی که در قانون میهن دوستی ممکن است با اتمام مهلت قانونی منقضی شوند شامل سه ماده هستند: جمع آوری سوابق تلفنی، صدور احکام مبنی بر تجسس های الکترونیکی و ماده ی مربوط به تعریف جاسوسی برای قدرت های خارجی، که شامل هر شخص غیر آمریکایی می شود که در فعالیت های تروریستی و یا تدارکات برای هرگونه فعالیت تروریستی شرکت داشته باشد.

XS
SM
MD
LG