لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۴

مایک پمپئو در سنگاپور: رفتار کره شمالی در تضاد با تعهد رهبر این کشور است


آقای پمپئو در سنگاپور با سایر مقامات از جمله وزیر خارجه چین دیدار کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در چند نشست اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا موسوم به «آسه آن» شرکت کرد.

محور گفته های آقای پمپئو، حفظ امنیت و آرامش در آن منطقه بود. اختلاف چین با چند کشور بر سر مالکیت چند جزیره در دریای جنوب چین و اعمال تحریمها علیه کره شمالی از جمله موضوعها بود.

وزیر خارجه آمریکا در این دیدارها درباره کره شمالی نیز اظهارنظر کرد. وی با متهم کردن کره شمالی به بدعهدی خواستار توقف فعالیت های تسلیحاتی این کشور شد و گفت: هرچند رهبر کره شمالی متعهد به خلع سلاح شده اما کره شمالی فعلا رفتاری متضاد با این تعهد دارد.

آقای پمپئو روز جمعه با وزیر خارجه چین نیز دیدار کرد و بر سر همکاری در امور بین المللی با احترام متقابل توافق کردند.

یکی دیگر از دیدارهای وزیر خارجه آمریکا با همتای خود از ترکیه بود. در روزهای اخیر تنش دو کشور بر سر استرداد کیشش آمریکایی بازداشت شده در ترکیه افزایش یافت. بعد از اینکه درخواست تجدیدنظر این وکیل رد شد، ایالات متحده دو وزیر ترکیه را تحریم کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه که همراه وزیر در سنگاپور حضور دارد، این جلسه را سازنده خواند و گفت قرار است این دو مقام به گفتگو ادامه دهند.

کشیش اندرو برانسون، ۵۰ ساله اهل کارولینای شمالی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ بازداشت شد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای روز گذشته اعلام کرد، عبدالحمید گل وزیر دادگستری و سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در ارتباط با بازداشت اندرو برانسون تحریم شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG