لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۲

معاون پرزیدنت ترامپ تابوت سربازان کشته شده در جنگ هفتادسال پیش را در هاوایی تحویل می‌گیرد


پرزیدنت ترامپ از معاون خود مایک پنس خواست تا برای استقبال از تابوت سربازان آمریکائی کشته شده در جنگ کره و همراهی با خانواده آنان به جزیره هاوائی برود.

باقیمانده اجساد این سربازان که جمعه هفته پیش توسط کره شمالی تحویل داده شده بود، امروز با هواپیما به خاک آمریکا انتقال داده شد.

روز چهارشنبه یک هواپیمای باری نیروی هوائی آمریکا تابوت سربازان این کشور را از فرودگاه اوسان در جنوب سئول پایتخت کره جنوبی به آمریکا انتقال داد.

تحویل ۵۵ تابوت حاوی باقیمانده اجساد سربازان آمریکائی کشته شده در جنگ کره بخشی از توافقات کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور است.

شب گذشته نیز رئیس جمهوری آمریکا هنگام شرکت در یک گردهمآیی انتخاباتی در شهر تمپا در فلوریدا گفت از معاون خود خواسته تا در تشریفات رسمی استقبال از این تابوت ها که در جزیره هاوایی برگزار می شود، شرکت کند.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه شب گفت: وضع با کره شمالی خوب است، اگرچه ممکن است چین یک قدری در آن اخلال کند! اما خوب! ما می دانیم چه سیاستی بکار ببریم. همانطور که می دانید، چندی پیش گروگان های آمریکائی در کره شمالی آزاد شدند. بعلاوه کره شمالی دیگر آزمایش اتمی و موشکی انجام نداده و یا موشکی پرتاب نکرده که از آسمان ژاپن بگذرد. آنچه ما در مورد کره شمالی انجام داده ایم، از اقدامات دولت های قبلی آمریکا در این مورد بسیار فراتر می رود. روابط ما با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی خیلی خوب است و کره شمالی باقیمانده اجساد تعدادی از سربازان آمریکائی کشته شده در جنگ کره را هم تحویل داده است. تابوت این سربازان را به وطن بر می گردانند و معاون من مایک پنس هم برای شرکت در مراسم استقبال از آنها و همراهی با خانواده این شهدای قهرمان به هاوائی رفته است.

فرمانده نیروهای آمریکائی مستقر در کره جنوبی نیز می گوید که این تحویل نماد دیگری از یکی از مهمترین سنت ها در ارتش آمریکا است که بر اساس آن باقیمانده سربازان مان باید به وطن باز گردد.

ژنرال وینسنت بروکز، فرمانده نیروهای آمریکائی مستقر در کره جنوبی می گوید چنین موقعیت پر ابهت و با شکوهی نیاز به بیان و لفاظی ندارد. اجساد این دلاوران واقعی سرانجام برای دفن و آمرزش ابدی به آمریکا برگردانده می شود. به عنوان یک سرباز مفتخرم که در این مراسم شرکت می کنم، مراسمی که نشان می دهد ارتش آمریکا هیچگاه پرسنل خود را چه زنده و چه شهید شده تنها نمی گذارد.

مقام های آمریکائی می گویند چون کره شمالی به جز پلاک حاوی نام و شماره خدمت سربازان کشته شده اطلاعات دیگری در اختیار آمریکا نگذاشته است، تعیین هویت دقیق این اجساد حداقل یک ماه طول می کشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG