لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

پرزیدنت ترامپ به کره شمالی درباره تاخیر در خلع سلاح هسته‌ای هشدار داد


تابستان گذشته رهبران آمریکا و کره شمالی در مرز دو کره با هم دیدار کردند.
تابستان گذشته رهبران آمریکا و کره شمالی در مرز دو کره با هم دیدار کردند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در نخستین واکنش به آزمایش موشکی جدید کره شمالی گفت رهبر این کشور با هوش‌تر از آن است که روابط ویژه خود با رئیس جمهوری ایالات متحده را از دست بدهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ یکشنبه ۱۷ آذر در توئیتر خود نوشت: «کیم جونگ اون خیلی باهوش است و اگر خصمانه رفتار کند، خیلی چیزها، در واقع همه چیزش را، از دست می‌دهد. او در سنگاپور با من یک توافق قوی برای خلع سلاح هسته‌ای امضا کرد. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهوری ایالات متحده را از دست بدهد، یا تاثیری بر انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر بگذارد. کره شمالی تحت رهبری کیم جونگ اون، پتانسیل اقتصادی عظیمی دارد؛ اما باید همان طور که قول داده خلع سلاح هسته‌ای بشود. ناتو، چین، روسیه، ژاپن، و همه جهان در این موضوع اتفاق نظر دارند.»

کره شمالی روز یکشنبه ۱۷ آذرماه، مدعی شد که «آزمایش بسیار مهمی» را در سایت پرتاب ماهواره «سوهه» انجام داده است.

پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده بود بنا بر تصاویر ماهواره‌ای که به‌دست این شبکه رسیده، به نظر می‌رسد پیونگ‌یانگ در حال از سرگیری آزمایش‌ موتور موشک در سایت سوهه برای پرتاب ماهواره است.

کاخ سفید نیز شنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که رهبران ایالات متحده و کره جنوبی در مورد تحولات مربوط به کره شمالی گفتگوی تلفنی داشته‌اند.

همچنین وزیر دفاع سئول در بیانیه‌ای کوتاه گفت کره جنوبی و ایالات متحده از نزدیک فعالیت ها در سایت سوهه و دیگر مناطق مهم کره شمالی را زیر نظر دارند.

پیش از این، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده روز شنبه ۱۶ آذرماه درباره رهبر کره شمالی گفت که «من روابط بسیار خوبی با کیم‌جونگ‌اون (رهبر کره‌شمالی) دارم و معتقدم که هر دو می‌خواهیم این رابطه را حفظ کنیم.... وی می‌داند که من انتخابات در پیش دارم و فکر نمی‌کنم که بخواهد در آن مداخله کند.»

کره شمالی ماه گذشته مذاکرات هسته ای در سطح کاری با ایالات متحده را ترک کرد. پیونگ یانگ واشنگتن را برای این توقف مقصر معرفی می کند.

کره شمالی از آن زمان تهدید کرده است که آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک های دوربرد را از سر خواهد گرفت.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و پرزیدنت ترامپ از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار ملاقات کرده اند، اما موفق نشده اند به پیشرفتی در خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ برسند.

اختلاف بر سر سرعت لغو‌ تحریم ها و نحوه برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی است.

تقریبا تمام موشک هایی که کره شمالی امسال آزمایش کرده است کوتاه برد بوده اند. پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود که مشکلی با این امر ندارد، چون این موشک ها تهدیدی برای ایالات متحده محسوب نمی‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG