لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

کره شمالی در آستانه ضرب الاجل پایان سال میلادی موشک پرتاب می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی ظاهرا به یک آزمایش موشکی دیگر دست زده است. این پرتاب آزمایشی چند هفته پیش از ضرب الاجل پایان سال که پیونگ یانگ برای مذاکرات هسته ای تعیین کرده است انجام می گیرد.

ارتش کره جنوبی می گوید کره شمالی ساعت ۵ عصر به وقت محلی دو‌ موشک کوتاه برد را به ساحل شرقی اش پرتاب کرد.

سئول تخمین می زند که این موشک ها پیش از سقوط در دریا حدود ۳۸۰ کیلومتر مسافت را طی کردند. این ظاهرا تازه ترین آزمایش کره شمالی با سیستم پرتاب چند راکتی با کالیبر بزرگ بود.

این سیزدهمین پرتاب موشکی کره شمالی از ماه مه محسوب می شود. پیونگ یانگ یک سال و نیم از هر گونه پرتاب موشک خودداری کرده بود.

کره شمالی ضرب الاجلی برای واشنگتن تعیین کرده است تا پیش از پایان سال میلادی امتیازهایی در مذاکرات متوقف شده هسته ای ارائه دهد و از این رو به فشارها بر واشنگتن شدت می بخشد.

کره شمالی ماه گذشته مذاکرات هسته ای در سطح کاری با ایالات متحده را ترک کرد. پیونگ یانگ واشنگتن را برای این توقف مقصر معرفی می کند.

کره شمالی از آن زمان تهدید کرده است که آزمایش های هسته ای و پرتاب موشک های دوربرد را از سر خواهد گرفت.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و پرزیدنت ترامپ از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار ملاقات کرده اند، اما موفق نشده اند به پیشرفتی در خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ برسند.

اختلاف بر سر سرعت لغو‌ تحریم ها و نحوه برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی است.

تقریبا تمام موشک هایی که کره شمالی امسال آزمایش کرده است کوتاه برد بوده اند. پرزیدنت ترامپ گفته است مشکلی با این امر ندارد، چون این موشک ها تهدیدی برای ایالات متحده محسوب نمی‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG