لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

تشدید نبرد با بوکو حرام


گروه تروریستی جنایتکار مشهور به بوکو حرام، از سال ۲۰۰۹ که مبارزه ای را برای سرنگونی دولت نیجریه و جایگزینی آن با رژیمی استوار بر تعبیر سخت گیرانه قوانین اسلامی آغاز کرد، موجی از مرگ و ویرانی در نیمه شمالی کشور به راه انداخته است.

شورش این گروه تا کنون جان بیش از ۴ هزار تن را گرفته و صدها هزار نفر را ناچار ساخته است از خانه هایشان فرار کنند. بوکو حرام که در آغاز پلیس و دیگر مقامات و تاسیسات دولتی را هدف می گرفت، حملات خود را به کلیساها، مساجد، مدارس، رسانه ها، بازارها و دیگر محل های غیر نظامی توسعه داده است.

روز ۱۴ آوریل، گروه تاکتیک های خود را دوباره تغییر داد، به مدرسه دخترانه ای در ایالت بورنو حمله کرد، و بیش از ۲۵۰ دانش آموز را ربود. رهبر گروه، ابوبکر شکو، ویدیوئی منتشر کرد که آشکارا مسئولیت حمله را بر عهده می گیرد، تهدید می کند دختران را می فروشد و می گوید آنها نباید در مدرسه باشند، باید ازدواج کنند. حتی بعد، حمله به غیر نظامیان ادامه یافت، بیم آن می رود صدها نفر در ناحیه ای در مرز نیجریه با کامرون مرده باشند، در آنجا تفنگچی های بوکو حرام به شهر حمله بردند، خانه ها و مغازه ها را به آتش کشیدند و ساکنان را در حالی که سعی داشتند فرار کنند به گلوله بستند.

امریکا، دوست دیرینه مردم نیجریه، دولت را در نبرد با شبه نظامیان یاری داده و آموزش برای پلیس، تجهیزات ارتباطی و کمک های اطلاعاتی فراهم آورده است.

رهبران بوکو حرام تحریم شده اند وبالغ بر ۷ میلیون دلار پاداش برای اطلاعاتی که منجر به یافتن محل ابوبکر شکو شود پیشنهاد شده است. با ربوده شدن دانش آموزان، کمک های بیشتری فراهم خواهد شد.

مقامات آمریکایی تیم هایی از متخصصان نظامی و پلیس و تحقیقگران جهت کمک به جستجو برای دختران به نیجریه فرستاده اند.

اعمال بوکو حرام نه فقط ضربه ای به خانواده های دختران ربوده شده و هموطنان آنها، بلکه بطور کلی به جهان متمدن است. پرزیدنت اوباما به مقامات امریکایی دستور داده است از هیچ اقدامی برای کمک به یافتن و آزاد ساختن دختران کوتاهی نشود.
XS
SM
MD
LG