لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۹

وزارت خارجه آمریکا حمله حوثی‌های یمن به فرودگاه ابها در عربستان سعودی را محکوم کرد


ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو
ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، عکس از آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حمله اخیر شورشیان حوثی مورد حمایت حکومت ایران به عربستان سعودی را محکوم کرد و گفت، همانطور که رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با پادشاه سعودی تاکید کرد، ما متعهدیم به عربستان برای دفاع از خودش کمک کنیم.

ند پرایس با صدور بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۲۱ بهمن منتشر شد گفت: «ایالات متحده حمله تروریستی حوثی‌ها که امروز به فرودگاه تجاری ابها در عربستان سعودی انجام شد و دستکم شماری غیرنظامی را زخمی کرد، محکوم می‌کند.»

وی افزود: «حوثی‌ها رویه‌ای خطرناک، مخرب و خشن علیه شهروندان یمن، همسایگان یمن و جامعه جهانی به راه انداخته‌اند. همان‌گونه که رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی دیروز خود با پادشاه عربستان سعودی تاکید کرد، ایالات متحده متعهد به حمایت از دفاع عربستان سعودی است.»

ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض که با شبه نظامیان حوثی در یمن می‌جنگد اعلام کرد ۱۲ نفر در فرودگاه ابها در عربستان بر اثر اصابت ترکش یک پهپاد که روز پنجشنبه توسط پدافند هوایی رهگیری و منهدم شد، مجروح شدند.

کمی بعد از این اعلام عربستان،‌ یحیی سریع سخنگوی نظامی حوثی ها از عملیات موفق یگان پهپادی این گروه شبه نظامی علیه یک هدف نظامی در فرودگاه ابها در عربستان سعودی خبر داد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیشتر در روز پنجشنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این حمله، به تماس روز چهارشنبه جو بایدن و ملک سلمان اشاره کرد و یادآور شد که ایالات متحده به حمایت از عربستان سعودی در دفاع از مردم و سرزمین خود در برابر این حملات متعهد است.

XS
SM
MD
LG