لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۹

ترفیع نخستین افسر زن نیروی دریایی آمریکا به درجه دریابدی


دریابد میشل هوارد، افسر نیروی دریایی ارتش ایالات متحده در مراسم ترفیع درجه خود
دریابد میشل هوارد، افسر نیروی دریایی ارتش ایالات متحده در مراسم ترفیع درجه خود

در تاریخ ۲۳۶ ساله آمریکا، این نخستین باری است که یک افسر زن به دومین مقام ارشد نیروی دریایی منصوب می شود.

برای نخستین بار در تاریخ ایالات متحده، یک افسر زن به درجه دریابُد چهارستاره نیروی دریایی ترفیع یافت، درجه‌ای که با مقام ارتشبد نیروی زمینی برابر است.

میشل هوارد هفته گذشته به مقام دریابدی ارتقای درجه پیدا کرد و به مقام معاون رئیس عملیات دریایی ارتش آمریکا منصوب شد.

وی که تا پیش از آن دریاسالار بود، طی مراسمی که در گورستان ملی آرلینگتون برگزار شد و خانواده و همقطاران او در آن حضور داشتند، چهارمین ستاره را به درجه نظامی خود اضافه کرد.

در این مراسم، ری میبوس فرمانده نیروی دریایی در مراسم ترفیع خانم هوارد گفت «نیروی دریایی بهترین افسر را برای معاونت عملیات دریایی برگزیده است.»

خانم هوارد از سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) که از آکادمی نیروی دریایی آمریکا فارغ التحصیل شد، تا به حال بارها در شغل خود عنوان «اولین» را گرفته است: او اولین زن آمریکایی آفریقایی تبار بود که در ارتش آمریکا سه ستاره شد، اولین زنی بود که به مقام دریابانی رسید، و نیز اولین افسر زنی بود که فرماندهی یک ناو نیروی دریایی را عهده دار شد.

جاناتان گرینرت، فرمانده عملیات دریایی با بیان این که قبول مقام بالا، به معنی تعهدات و وظایف بیشتر است، گفت «دریابد هوارد اکنون سرمشق دیگر افسران است و به خوبی آمادگی انجام این وظیفه را دارد. از این بابت بسیار مشعوف هستم، چون ما به شمار بسیار بیشتری از زنان در نیروی دریایی نیاز داریم.»

دریابد هوارد هنگام حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در پنتاگون (وزارت دفاع) مشغول به کار بود، و در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) در عملیات یگان ویژه دریایی برای آزادکردن کشتی تجاری مرسک آلاباما و ریچارد فیلیپس، کاپیتان کشتی، از دست دزدان دریایی سومالی شرکت داشت. او با یادآوری آن خاطره گفت «تنها سه روز از شروع به کارم در یگان ویژه نیروی دریایی می‌گذشت که خبر اسارت کاپیتان ریچارد فیلیپس را شنیدم.»

زنان شاغل در ارتش آمریکا در سال‌های اخیر سدهای زیادی را شکسته‌اند و برای مقام‌هایی رقابت می‌کنند که تا پیش از این در انحصار مردان بود. خانم هوارد با بیان این که این ارتقای مقام به معنی تشویق و شهامت بخشیدن بیشتر به دیگران است، گفت «با رتبه ای که الان دارم، می‌دانم که زنان دیگر هم می‌توانند از ناوی و مهناوی یا افسر جزء شروع کنند و به درجات دریابانی و دریاداری و بالاتر از آن برسند.»

میشل هوارد سومین زنی است که در ارتش آمریکا به مقام چهارستاره می‌رسد. دو زن دیگر ارتشبد نیروی هوایی و زمینی هستند.

مقام‌های ارتش در نیروهای سه گانه اعلام کرده‌اند که تا پیش از سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) پست های جنگی را به روی زنانی که واجد استانداردهای جسمانی و عملی باشند باز خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG