لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۱

تاثیر افزایش توانمندی‌های زنان بر جامعه


کاترین راسل، سفیر سیار آمریکا در مسائل زنان، اخیرا در سخنانی در واشنگتن گفت «شغل من این است که موقعیت زنان و دختران را به عنوان عنصر مهمی در تمام کوشش های دیپلماتیک امریکا پیش ببرد.»

زنان در هر مساله‌ای که ما با آن روبرو هستیم، از جمله امنیت، بهداشت، شیوه حکومت و اقتصاد، مهم هستند.

خانم راسل گفت «مایلم در باره چهار حوزه‌ای که امیدوار هستم وقت و تلاش خود را بر آن متمرکز کنم، توضیح دهم.»

نخست، خشونت بر اساس جنسیت. تخمین زده می‌شود که در سراسر جهان از هر سه زن یک نفر در طول زندگی خود هدف ضرب و جرح، روابط جنسی اجباری، یا دیگر شکل‌های بدرفتاری قرار می‌گیرد، و در برخی کشورها، ۷۰ درصد جمعیت زنان با چنین وضعیتی دست به گریبان هستند.

وی همچنین گفت ایالات متحده آمریکا از تلاش‌های فراگیر برای جلوگیری از خشونت بر اساس جنسیت در هر شکلی، و پاسخ به آن، چه در دوران مناقشه و چه در زمان صلح، حمایت می‌کند.

دوم، مشارکت زنان در زندگی عمومی. زنان علیرغم این که بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، حضورشان در هر جنبه زندگی سیاسی و عمومی همچنان پائین است. شمار زنان در مراکز تصمیم‌گیری کافی نیست ... مشارکت زنان بر انواع مسائل سیاسی که در پارلمان‌ها، شوراهای محلی و وزارتخانه‌های دولتی در باره آنها بحث و تصمیم گرفته می‌شود، تاثیر می‌گذارد.

سوم، تمرکز بر دوران نوجوانی و بلوغ دختران است. به گفته کاترین راسل «بلوغ دختران در محیطی سالم و موفق، به شکل‌گیری زنان و سرانجام جوامع سالم، تحصیل‌کرده و موفق منجر می‌شود.

خانم راسل بر این باور است «اگر ما بتوانیم مسلم سازیم که دختران نوجوان بیشتری در مدرسه بمانند و از دبیرستان فارغ‌ التحصیل شوند، از ازدواج‌های زودرس و اجباری و بارداری زودرس پرهیز کنند، آنها در حقیقت در مسیر زندگی بهتری قرار خواهند گرفت و تأثیری مثبت بر زندگی نسل‌های آینده خواهند داشت.»

چهارمین حوزه توانمندی اقتصادی زنان است. سفیر سیار ایالات متحده در مسائل زنان گفت کشورها می‌توانند دستاوردهای مهم تمرکز بر سطح نقشی که زنان در جامعه بازی می‌کنند را تشخیص دهند. برای پیشبرد توانمندی اقتصادی زنان و دختران به رویکرد تمام جامعه جهانی نیاز است. چنین تحولی سطح نگاه بین‌المللی به سوی توانمندی اقتصادی زنان را بالا خواهد برد و این موضوع که چنین تلاش‌هایی چگونه می‌تواند تقویت شود، بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG