لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

وزیر دفاع آمریکا: غیر نظامی ساختن اروپا ناتو را محدود می کند


رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، می گوید غیر نظامی ساختن اروپا توانایی ناتو را برای شرکت در جنگ ها، از جمله در افغانستان محدود می کند.

گیتس روز سه شنبه در سخنانی در دانشگاه دفاع ملی گفت تعداد هلیکوپترها و هواپیماهای باربری ناتو در افغانستان بسیار اندک است، و افزود غیر نظامی ساختن اروپا از یک «برکت» در قرن بیستم به «مانعی» برای دست یابی به «امنیت واقعی و صلحی پایدار» در قرن بیست و یکم تغیر کرده است.

گیتس، که در جمع گروهی از مقامات نظامی و غیر نظامی از کشورهای عضو ناتو، در جریان بحث درباره آینده اتحادیه سخن می گفت، اظهار داشت ضعف واقعی یا تصوری می تواند دشمنان بالقوه را وسوسه کند جری تر شوند.

پیشتر در روز دوشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، در همین سمینار خواهان همکاری نزدیکتر بین روسیه و ناتو شد، و از ناتو خواست رویکرد خود را برای دفاع علیه تهدیدهای بین المللی مانند تروریسم و گسترش تسلیحات اتمی گسترش دهد.

در سمینار، مادلین آلبرایت وزیر سابق امور خارجه آمریکا و آندرس فوگ راسموسن دبیرکل ناتو نیز سخن گفتند. راسموسن از وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان افغان در جمله هوایی اخیر ناتو ابراز تاسف کرد.

XS
SM
MD
LG