لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

درخواست مدیر ناسا از کنگره برای بازنگری در قانون همکاری فضایی آمریکا و چین


آژانس ملی فضایی آمریکا می گوید ایالات متحده ممکن است روزی در علوم فضایی با چین همکاری کند؛ مانند کاری که با اتحاد جماهیر شوروی در پروژه مشترک آپولو–سایوز در سال ۱۹۷۵ میلادی انجام داد.

چارلز بولدن مدیر ناسا در یک گردهمایی علمی، که موسسه میچل در محل کنگره آمریکا ترتیب داده بود، در پاسخ به پرسشی گفت که ایالات متحده باید چنین رابطه ای را نیز با چین در اکتشافات فضایی دنبال کند.

او به همکاری با شوروی سابق در دوره جنگ سرد به عنوان کاربرد بزرگ "قدرت نرم" اشاره کرد و گفت "فکر می کنم با چین نیز می توانیم به چنین مرحله ای برسیم."

قوانین جاری آمریکا، ناسا را از مشارکت با شرکت های چینی در پروژه های فضایی باز می دارد. اما بولدن، که قرار است اواخر امسال به پکن سفر کند، می گوید کنگره می تواند در این قوانین بازنگری کند.

یک مشاور ارشد موسسه میچل به صدای آمریکا گفت، او با این نوع بازنگری مخالف نیست، اما نباید ذوق زده شد. وی افزود "باید بفهمیم که چین، بر اساس اسناد داخلی، استراتژی ها و نشریاتش، رقیب و دشمن آشکار آمریکا است."

یک مقام ارشد بنیاد فضا نیز به صدای آمریکا گفت که برای کاهش هراس قانونگذاران از تهدید چین علیه سرمایه های فضایی آمریکا، می توان گام های کوچکی برداشت، از جمله در پروژه هایی مانند تقسیم اطلاعات هوایی ماهواره ای همکاری کرد.

XS
SM
MD
LG