لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۲

گزارش ها: بازرسان تیم مولر می گویند گزارش نهایی حاوی شواهدی زیانبار است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیویورک تایمز و واشنگتن پست گزارش می دهند که به گفته بعضی از بازرسان درگیر در دو سال تحقیقات درباره کمپین انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ، یافته های گزارش رابرت مولر بازرس ویژه، برای رئیس جمهوری آمریکا زیانبارتر از آن است که ویلیام بار، وزیر دادگستری، عنوان کرده است.

ویلیام بار، ۲۴ مارس خلاصه ای چهار صفحه ای از گزارش مولر و تحقیقاتش درباره ادعای تبانی کمپین پرزیدنت ترامپ با روسیه برای اثرگذاری بر انتخابات به نفع پرزیدنت ترامپ منتشر کرد. آقای بار گفت تیم مولر هیچ شواهدی حاکی از تبانی پرزیدنت ترامپ یا هر فرد وابسته به کمپین او با روسیه، نیافته است.

وزیر دادگستری همچنین گفت که مولر به این جمع بندی نرسید که رئیس جمهور به شکل غیرقانونی در تحقیقات مداخله کرده است، اما افزود مولر او را تبرئه هم نکرد. ویلیام بار گفت به اعتقاد او و راد رزنستاین، معاون وزارت دادگستری، شواهد کافی هم وجود نداشته تا علیه ترامپ برای مانع تراشی در برابر اجرای عدالت ایراد اتهام کنند.

اما روزنامه های نیویورک تایمز و واشنگتن پست می گویند بازرسان تحقیقات مولر به نزدیکان شان گفته اند که ویلیام بار در انعکاس دقیق یافته های تحقیقات قصور کرده است. واشنگتن پست می گوید اعضای تیم مولر معتقدند شواهد گردآوری شده درباره مانع تراشی در برابر اجرای عدالت «هشدار آمیز و چشمگیر» است.

به گزارش نیویورک تایمز بازرسان تیم مولر نگران هستند که چون خلاصه ویلیام بار «نخستین روایت» از یافته های این تیم است، افکار عمومی پیش از انتشار گزارش کامل شکل گرفته باشد.

وزیر دادگستری آمریکا عهد کرده است گزارش را پس از پوشاندن اطلاعات محرمانه و حساس، تا نیمه آوریل در اختیار افکار عمومی قرار دهد. اما کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، که تحت کنترل دموکرات ها است، روز چهارشنبه در یک رای گیری جناحی به جرالد ندلر، رئیس کمیته، اختیار داد تا برای دستیابی به گزارش کامل مولر و ضمائم آن احضاریه صادر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG