لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

مایک پمپئو در کنفرانس امنیتی مونیخ: به رغم برخی بدگمانی‌ها، غرب در برابر روسیه و چین پیروز می‌شود


وزیر خارجه آمریکا، که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، روز شنبه ۲۶ بهمن از نقش ایالات متحده در صحنه جهانی به رغم برخی بدگمانی‌ها در اروپا دفاع کرد و گفت ارزش‌های غربی بر اشتیاق روسیه و چین برای ایجاد «امپراتوری» غلبه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مایک پمپئو در سخنرانی خود در دومین روز برگزاری این کنفرانس سه روزه در شهر مونیخ واقع در جنوب آلمان گفت، در مورد «مرگ اتحاد دو سوی اقیانوس اطلس به طرز فاحشی بزرگنمایی شده است. غرب در حال پیروزی است، و ما با هم پیروز می‌شویم.»

وی با اشاره به برخی نگرانی‌ها در میان متحدان اروپایی واشنگتن از شعار «آمریکا نخست» دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و رویکرد او در برابر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و اعمال تعرفه بر کالاهای اروپایی گفت، «هیچ بحرانی در رهبری غرب در کار نیست.»

آقای پمپئو، ضمن دفاع از استراتژی آمریکا در برخی مسائل مهم بین‌المللی، از جمله در مورد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران و نیز توافق اقلیمی پاریس، گفت اروپا، ژاپن و دیگر متحدان آمریکا، به رغم «اختلافات تاکتیکی،» در برابر چین، ایران و روسیه متحد هستند.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز که در مونیخ حضور دارد، روز شنبه با مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق دیدار و بر پایبندی واشنگتن به روابط دفاعی دوجانبه، و شناسایی دولت اقلیم به عنوان یک شریک قابل اعتماد و باقابلیت، جهت اطمینان حاصل کردن از شکست دائمی داعش، تاکید کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین در بخشی از سخنرانی خود در دومین روز کنفرانس امنیتی مونیخ، از چین به عنوان «یک تهدید در حال ظهور علیه نظم جهانی» نام برد و گفت، پرجمعیت‌ترین کشور جهان فناوری غرب را سرقت می‌کند، به ارعاب همسایگان کوچکتر‌ خود می‌پردازد، و در پی برتری‌جویی «از هر طریق و با هر هزینه‌ای» است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG