لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

منوشن: هنوز زود است درباره تحریم عربستان در ارتباط با خاشقجی صحبت کنیم


آقای منوشین اعلام کرد به عربستان سفر خواهد کرد.
آقای منوشین اعلام کرد به عربستان سفر خواهد کرد.

به دنبال اذعان عربستان به مرگ یک روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری آن کشور در ترکیه، وزیر خزانه داری ایالات متحده روز یکشنبه گفت هنوز زود است درباره تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه ریاض صحبت کنیم.

پس از حدود بیست روز، عربستان سعودی روز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی روزنامه نگار سرشناس سعودی در پی وقوع درگیری در داخل کنسولگری سعودی در استانبول جان باخت.

در اطلاعیه‌‌ای که تلویزیون دولتی عربستان از قول دادستان کل پخش کرد، گفته شد که پنج مقام سعودی – از جمله مشاور ولیعهد و همچنین معاون وزارت اطلاعات – در ارتباط با این پرونده برکنار و ۱۸ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش، با بیان این که ممکن است تحریم‌هایی را علیه سعودی در نظر بگیرد، گفت البته هنوز زود است در مورد واکنش واشنگتن صحبت کنیم و کنگره برای تصمیم‌گیری در این مورد دخیل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خزانه داری آمریکا که به اسرائیل رفته است، روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در اورشلیم نتایج تحقیقاتی که سعودی‌ها اعلام کرده‌اند را «یک گام نخست خوب» دانست، اما گفت کافی نیست.

استیو منوشن تصریح کرد تا وقتی که تحقیقات در مورد پرونده جمال خاشقجی به اتمام نرسیده و نفهمیم چه اتفاقی افتاده و چه بر سر او آمده است، خیلی زود و بی‌موقع خواهد بود درباره تحریم و مسائل دیگر اظهار نظر کنیم.

جمال خاشقجی، که در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می‌برد، ۱۰ مهر برای انجام امور مربوط به ازدواج خود به کنسولگری عربستان رفت، اما از آن زمان به بعد اثری از او نیست و ترکیه می‌گوید وی به قتل رسیده است.

عربستان سعودی اتهام قتل جمال خاشقجی را رد کرده است اما در عین حال درباره دلیل وقوع درگیری در داخل کنسولگری و و این که او دقیقا چگونه جان باخته و چه بر سر جسد او آمده است، هنوز توضیحی نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG